Yenilenebilir enerji için süper bilgisayar geliştirildi

0

yenilenebilir enerji için süper bilgisayar

ABD’de araştırmaların verimliliğini artırmak amacıyla, yenilenebilir enerji için süper bilgisayar geliştirildi. Eagle adlı süper bilgisayar, araştırmaları kolaylaştıracak.

Eagle: Yenilenebilir enerji için süper bilgisayar

HPE isimli şirket, federal hükümetin temel Ar-Ge’sini ve enerji verimliliğini hızlandırmak için bir süper bilgisayar inşa ettiğini duyurdu. “Eagle” adlı süper bilgisayar, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında araştırmaların yapıldığı, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından kullanılacak. NREL, Eagle’ı bu yaz veri merkezlerinden birinde kurmaya başlayacak ve Ocak ayında faaliyete geçirecek.

HPE süper bilgisayarın, mevcut sistemden 3,5 kat daha güçlü olduğunu belirtiyor. Süper bilgisayar, rüzgar enerjisi ve araç teknolojileri de dahil olmak üzere farklı araştırma alanlarında süreçleri simüle edecek be modeller çizecek.

Eagle ayrıca yüzde 97 verimlilikle çalışan bir sıvı soğutma sistemine sahip. Bu sayede enerji verimliliği de sağlayarak, veri merkezindeki çalışmaların daha az maliyetle yürütülmesini sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>