Yenilenebilir enerjiye 264 milyar dolar yatırdık

0

Dünyanın fosil yakıtlardan kurtulma çabası hızla devam ediyor ve 2016 yılında devletlerin veya kurumların yenilebilir enerji yatırımları toplamda 264 milyar doları geçti.

REN21 tarafından yapılan araştırmaya göre yenilenebilir enerji konusunda şu anda açık ara önde olan sistem de güneş enerjisi sistemleri. 2016’da dünyadaki güneş enerjisi santrallerinin toplam gücü 303 Gigawatt’a ulaştı. 2015’te bu kapasite 228 Gigawatt idi. 2014’te ise 177 Gigawatt…

Yenilenebilir enerji sistemlerinin maliyetlerinin düşmesi de bu hızlı yükselişin bir diğer nedeni. Bu sayede güneşten ve rüzgardan enerji elde çok daha ucuza mal olurken aynı maliyet ile bir kömür santrali kurmak artık devletler ve kurumlar için mantıklı bir seçim olmaktan çıkıyor. 

ABD yeni kömür santrali kuracak mı?

Öte yandan ABD gibi dev ekonomiler hala klasik enerji kaynaklarının gücüne ihtiyaç duyuyorlar. ABD’nin Paris anlaşmasından çekilmesinin sebeplerinden biri de bu. Başkan Trump ABD endüstrisinin ihtiyaç duyduğu yüksek enerji kapasitesi için ucuz bir alternatif olan kömür santrallerini devreye sokabilmek için Paris İklim Antlaşması’ndan çekilmek zorunda. Ancak diğer yandan, ABD’nin antlaşmadan çekilebilmesi için minimum 4 senelik bir zaman dilimi gerekiyor ki, bu da 4 yıl sonraki seçimlerde başkanlık koltuğuna gelecek yeni ismin Paris Antlaşması’ndan çekilme kararını iptal edebileceği anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>