Techinside Google News
Techinside Google News

Yerli otomobil enerjisini güneşten alıyor

Şu sıralar caddelerdeki reklam panolarında boy gösteren, Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk otomobili Aruna yakında yollara çıkıyor.
- Advertisement -

ITUGAE_ArunaTrafiktesiniz, camı açmak istiyorsunuz ancak etraftaki araçların egzoslarından yayılan gaz nedeniyle sıkıntı yaşayacağınız belli. Ancak yakınınızdaki araçlar İTÜ Güneş Arabası Ekibi tarafından üretilen Aruna ise böyle bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Çünkü Aruna ihtiyacı olan enerjiyi güneşten alıyor ve sıfır emisyonla çevre dostu bir otomobil olma niteliği taşıyor.

2004 yılından bu yana güneş enerjili otomobil üretimi için çalışan İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi (İTÜ GAE), çok yakında önemli bir basamağı daha aşacak. Ekibin ürettiği ve ülkemizin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile otomobili olan Aruna yollara çıkmak için gün sayıyor.

Mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık ve 7 atın çektiği araç anlamına gelen Aruna’nın belki de en önemli yanı tasarım olarak yollardaki otomobilleri andırması. Bugüne kadar üretilen güneş enerjili otomobiller, panellerin şekli ve üretim gücü nedeniyle sadece şoför koltuğu olan, bagajı dahi bulunmayan tasarımlara sahipti. Ancak Aruna, bu algıyı tamamen değiştireceğe benziyor.

İTÜ GAE ekibi, alternatif enerjinin günlük hayatta nasıl kullanılabileceğini göstermek adına araca, yollardaki otomobillerde bulunan dokunmatik ekran, park sensörü, cruise control gibi donanımları da dahil etmiş.

Menzili 700 kilometre

Yapılan açıklamaya göre Aruna 700 kilometrelik bir menzile sahip. Bu da Türkiye’nin pek çok şehri arasında uzun yolculuklar yapabileceği anlamına geliyor. İTÜ GAE, Aruna’nın tanıtımı için Ağustos ayında 26 şehir ve 6 bin kilometreyi kapsayan bir Türkiye turuna çıkmayı planlıyor. Turun son etabında Edirne’den İstanbul’a olan mesafeyi güneş battıktan sonra kat ederek güneş enerjili otomobilin hava karardıktan sonra da yol alabildiğini göstermek hedefleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

 1. FİYATI DA 100 BİNDEN AŞAĞI OLMAZ..fakir için değil..zengin için..
  neyleyim sarayı neyleyim köşkü ..misali gibi.
  emekliye ve asgariye değil…para babalarına …yapılıyor.
  emekli ayda 900 ila 1200 lira arasında para alırken böyle bir konforlu ve sessiz ve temiz arabaya nereden sahip olsunki.?
  emekliyi ve asgari ücretliyi düşünmeyenlere SEÇİMLERDE BİZLERDENDE OY YOKTUR..
  BİZLERDE ONLARI DÜŞÜNMEYECEĞİZ…24 milyon emekli ve ailesi ve 10 milyon asgari ücretlisi var
  hangi partiye verirrlerse oy,larını o parti kazanır.
  bir ata sözü var..SEVDİKÇE SEVİLİRSİN..misali gibi
  bizi sevmeyen hükümete oy yoktur..kesinlikle…
  EMEKLİLER VE ASGARİ ÜCRETLİLER VE ÇİFTÇİLER VE ESNAF..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir