Techinside Google News
Techinside Google News

Yerli su yönetimi uygulaması Blueit Sabancı ARF programından yatırım aldı

Endüstriyel tesislerde ve ticari binalarda su tüketimini gerçek zamanlı izleyen su yönetimi uygulaması Blueit 250 bin dolar yatırım aldı.
- Advertisement -

Yerli bir girişim olan Blueit, endüstriyel ve yapısal alanlarda su kullanımını anlık olarak izleyerek bu kullanımı optimize etmeye yarayan bir “Su Yönetimi Platformu” oluşturdu. Bu platform, Sabancı ARF programı altında 250 bin dolarlık bir yatırım kazandı.

Dünya genelinde hızla artan nüfus ve değişen tüketim alışkanlıkları, su talebini sürekli artırıyor, bu da küresel su krizini derinleştiriyor. Alınacak düzenleyici önlemler olmazsa, su kıtlığı probleminin daha da kötüleşeceği öngörülüyor.

Türkiye’de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı yaklaşık 1500 metreküp civarında, bu da ülkenin su sıkıntısı yaşayan bölgeler arasında olduğunu belirtiyor. Blueit girişimi, binalarda harcanan suyu gerçek zamanlı olarak izleyip bu tüketimi optimize eden bir “Su Yönetimi Sistemi” kurarak bu soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. Girişimin teknolojisi, yapay zeka kullanarak su kullanımını en etkin biçimde yönetmeyi sağlarken, kullanıcılara zaman ve yer odaklı veri sunuyor.

Hedefleri ve iş modeli

Blueit ayrıca gerçek zamanlı su izlemesinin yanı sıra, binalardaki muhtemel sızıntıları kullanıcılara bildiriyor ve sistemini uzaktan kontrol etme imkanı sunuyor. Orta vadede, yapay zeka kullanarak verileri işleyerek, kullanıcılara harcamalarına ve su tüketim noktalarına göre kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunmayı hedefliyor. Şirket, endüstri sektörüne yönelik çözümler geliştirmekte ve gelecek nesillere sürdürülebilir, temiz su kaynakları bırakmayı ana hedef olarak belirlemiş. İş modeli, donanım ücreti ve SAAS aboneliklerine dayanıyor.

Program sürecindeki performansı, ekip uyumu ve belirlenen KPI hedeflerine ulaşmasıyla program yöneticilerinin dikkatini çekti. Bu çerçevede yatırım alan Blueit, su tüketimini azaltma ve verimliliği artırma hedefiyle, gelişmiş teknolojisi ve yenilikçi yaklaşımıyla su yönetimi alanında öncü bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Bu, sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adımdır.

Blueit, Mart 2020’de Hülya Tomak tarafından İzmir merkezli olarak kuruldu. Şirketin uzun vadeli hedefleri, ürünleri aracılığıyla suyun doğru ve tasarruflu kullanımını teşvik etmek. Bu bilinci topluma aktarmak ve sanayi ile tarım sektöründe sürdürülebilir su yönetimi sağlamak.

Girişim Vehbi Koç Vakfı ve Türkiye İş Bankası ile yürütülen Etki Girişimciliği Programı’na (EGP) seçildi. Blueit, seçilen altı teknoloji tabanlı girişimden biri olduğunu belirtmek gerekir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir