Techinside Google News
Techinside Google News

Yerli uçak için şirket kuruldu!

Sierra Nevada Corporation (SNC) Türkiye’nin ilk bölgesel jet uçağını üretmek için yeni Türk şirketi TRJet'i resmen kurdu.
- Advertisement -

TRJ+328+HAVAABD merkezli bir uzay ve havacılık sistemleri şirketi olan Sierra Nevada Corporation (SNC) en yeni yüzde yüz iştiraki olan TRJet Havacılık Teknolojileri Anonim Şirketi’nin (TRJet) kuruluşunu duyurdu. SNC’nin, Bölgesel Uçak Projesi kapsamında ülkenin ilk bölgesel jet uçağını üretmek üzere, 27 Mayıs 2015 tarihinde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteğiyle Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.S. (STM) ile imzaladığı Mutabakat Zaptı’nın ardından beklenen açıklama Paris Air Show fuarında geldi.

Merkezi Ankara

Merkezi Ankara’da bulunan bir Türk şirketi olan TRJet, Bölgesel Uçak Projesinin yanı sıra ticari havacılık sektöründe de hizmet verecek. Kısa bir süre önce başlatılan Bölgesel Uçak Projesinde Türkiye’nin ilk yerli yolcu uçağı TRJ628’in üretimine giden ilk adım olarak Dornier 328 (D328) uçaklarının modernize edilmiş bir versiyonu olan TRJ328’’den yararlanılacak. TRJ328 uçaklarının yanı sıra diğer çeşitleri de üretip satacak olan TRJet şirketi Türkiye’nin ilk yerli yolcu uçağının hayata geçirilmesinde çok önemli bir rol oynayacak.

Dünya havacılık pazarına açılacak

TRJet, iki saygın havacılık şirketi SNC ve 328 Support Services GmbH (328 SSG)’nin ortak mirasından aldığı güçle, modern Alman uçak mühendisliği ile sektördeki en yeni modifikasyon standartlarını bir araya getiren bir havacılık ve uzay şirketi oluşturacak. Türk hükümeti, bu teknolojiden ve Dornier’in ticari havacılığın başlangıcına kadar dayanan yenilikçilik mirasından yararlanarak Türkiye’nin mevcut sivil havacılık sektörünün büyümesini desteklemenin yanı sıra ülkenin dünya havacılık pazarına açılmasını da sağlayacak. Hâlihazırda dünyanın 85 ülkesinde sertifikalandırılmış olan 328 modeli ABD, İsviçre, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi çok sayıda ülkede halen kullanılıyor.

“Ulaşımın çehresi değişecek”

SNC şirketinin başkanı Eren Özmen yaptığı açıklamada “Teknoloji, araştırma, işbirliği ve onlarca yıllık tecrübe birleşiminin TRJet’in gelecekte Türkiye’de ve dünya çapında başarılı olabilmesi için doğru reçete olduğuna inanıyoruz. TRJet’in, Türkiye’deki ortaklarımızla ve Türkiye’nin Bölgesel Uçak Projesi’ne dahil olanların azmi ve desteğiyle birlikte, Türkiye’de ulaşımın çehresini değiştirecek bir uçak üretme yolculuğunda başarılı olacağına inancımız tam” şeklinde konuştu.

Yarım asrı aşkın tarihinin büyük bir bölümünde uluslararası girişim fırsatlarının takipçisi olan SNC’nin Türkiye’de de yıllardır çeşitli iş ilişkileri bulunuyor. SNC şirketinin Türk asıllı sahipleri Başkan Eren Özmen ve CEO Fatih Özmen bu yeni kurulan şirkette de yönetim kurulu üyesi olarak liderlik görevi üstleneceklerinden, TRJet aynı zamanda Özmen çiftinin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yatırımlarını da güçlendirmiş olacak. Sadece ülke içerisinde sınırlı kalmayacak olan TRJet, istihdam sağlayıp, yerli firmalardan da faydalanarak, bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunmanın yanı sıra Türkiye’nin gelişmekte olan sivil havacılık sektörünü kalkındırmaya devam edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir