Yerli yapay zeka dava sonuçlarını tahmin ediyor

0

yerli yapay zeka

Kodex Bilişim tarafından geliştirilen yerli yapay zeka, dava sonuçlarını tahmin edebiliyor. Yapay zeka, dava sonuçlarını yüzde 90 doğrulukla tahmin ediyor.

Yerli yapay zeka boşanma davalarını inceliyor

ODTÜ Teknolokent bünyesinde faaliyet gösteren Kodex Bilişim, ARYA (avukatlar için robot yazılım arayüzü) isimli bir yapay zeka geliştirdi. Doğal dil işleme kullanan yapay zeka, daha önceki dava sonuçlarını inceleyerek, kendisine sunulan davada onama mı, bozma mı yoksa düzelterek onama mı kararlarının verildiğini tahmin edebiliyor. Üstelik bu tahminleri yüzde 90 doğruluğa sahip.

Kodex Bilişim kurucusu Melih Ağraz yaptığı açıklamada, geliştirdikleri yazılımın hakimlere asistanlık yapabileceğini söyledi. Ayrıca hukukçulara yönelik arama motoru ve sosyal medya üzerine çalıştıklarını vurguladı.

Eğer bu tip yazılımlar yaygınlaşırsa, hukuk alanında da önemli bir dijitalleşme yaşanabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>