Yöneticiler nesnelerin interneti hakkında ne düşünüyor?

0

new-STHow-the-Internet-of-Things-Can-Improve-Your-CityGörünen o ki nesnelerin interneti teknolojisi ve güvenlik bağıntısı arasındaki bakış açısı henüz tam anlamıyla değişmiş değil. BI Intelligence araştırmasına göre çok sayıdaki teknoloji sektörü yöneticisi bu konuda hemfikir. 2014 yılının son çeyreğinde yapılan araştırmada yöneticilere nesnelerin internetine dair çeşitli sorular soruldu.

Nesnelerin interneti çok sayıda “ağa bağlı olmayan” ev, ofis ve depo ekipmanları ile bazı fabrika makinelerini birbirine bağlayabilecek. Yöneticiler ise bu konuda hevesli ancak endişe taşıyorlar.

Katılımcıların yüzde 39’u gizlilik ve güvenliğin, nesnelerin interneti ve ona yapılacak yatırım arasındaki en büyük engel olduğunu belirtmiş. Yatırımın geri dönüşünün şüpheli olduğunu söyleyenler yüzde 27 ve kullanımın işe yararlılığı içinse yüzde 16 görüş bildirmiş. Küçük bir kesim de nesnelerin interneti için yapılacak yatırımın oranı ile ilgili düşünceli.

Bunun yanında katılımcıların yüzde 62’si halihazırda nesnelerin interneti tabanlı teknolojilere yatırım yaptıklarını veya planladıklarını bildirirken, yüzde 24 henüz çok erken olduğunu ve yüzde 12 ise böyle bir planlarının olmadığını ekliyor.

Bu değerlerin ilgili teknoloji ve dijital saldırılar arasında yükselen endişeye işaret ederken, Harvard Business Review araştırmasında iştirakçilerin yüzde 46’sı erken yatırımın güvenlik gibi konularda sıkıntıya davet anlamına geldiğini söylemiş.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>