YouTube 6 saniyelik reklamlara başlıyor

1

YouTube artık TV’nin tahtını elinden alacak kadar güçlenmiş bir video paylaşım platformuna dönüştü. Sadece YouTube üzerinde yayın yapan, düzenli olarak içerik üreten YouTuber’ların kazançları yıllık milyon dolarlara ulaşabiliyor.

YouTube bu popülerliği elbette reklam geliri oluşturmak için de kullanıyor ancak reklam seyretmek istemeyenler 5 saniye içinde devreye giren “reklamı geç” butonuna basarak reklamdan kurtulabiliyorlardı.

Şimdi ise reklam sevmeyen izleyicilere kötü haber geldi. Google, izlenmesi zorunlu olacak 6 saniyelik reklam formatı üzerinde çalıştığını açıkladı. Buna göre bazı reklamlar 6 saniye uzunluğunda olacak ve “reklamı geç”  butonu görünmeyecek. 6 saniyelik yeni reklamların ismi ise “Bumper reklam” olacak.  Aslında sadece fazladan 1 saniye reklam seyretmek anlamına gelen bu açıklamanın endişe yaratan kısmı ise video paylaşım servisinin yakın gelecekte bu 6 saniyelik formata ek olarak 7-8-9-10 saniyelik yeni formatlar yaratabilecek olması. 6 saniyelik formattan olumlu geri dönüşler alınırsak YouTube daha uzun süreli zorunlu reklam formatlarını denemeye başlayabilir.

Bumper reklamları ne zaman göreceğiz?

Video paylaşım servisi şimdilik 15 saniye ile 1 dakika arasında değişen reklamlar oynatabiliyor ve 5 saniye içinde reklamı geç butonunu gösteriyor. Bazı özel projelerde ise, 8-10 dakikaya çıkan, YouTube’a özel hazırlanmış, advertorial benzeri reklamlar yayına girebiliyor.

Bumper reklamlar Mayıs ayı içinde gösterime girecek ve Google’ın açıklamasına göre bu yeni format, uzun formatlı reklamların yerini almayacak aksine uzun formatlı reklamları destekleyen bir yan ürün olarak kullanılacak.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>