YouTube canlı 360 derece video yayını için hazırlanıyor

0

PANOPTICAM

360 derece videolar, online dünyanın en etkileyici formatlarından biri. Kullanıcıların, video içinde istediği açıya bakabilmesini ve elbette VR başlıkları kullanabilmesini sağlayan bu video formatı henüz çok popüler olmasa da yakında medyanın vazgeçilmezleri arasına girebilir.

YouTube’dan sızan haberlere göre online video paylaşım servisi yakında 360 derece videoların canlı yayınına destek vermek üzere hazırlık yapıyor. Bu sayede artık bir olayın, bir ekinliğin canlı yayını sırasında izleyiciler ekran karşısında veya VR başlığı ile olayın gerçekleştiği ortamı her açıdan görebilecekler.

Ancak bu yeni formatın önünde hala önemli engeller bulunuyor. Her şeyden önce bant genişliği kullanıcıların canlı yayına aktif şekilde katılmasını engelleyebilecek çünkü yüksek çözünürlüklü ve 360 derece formatlı videolar, videoyu çeken 360 derece kameraya göre değişmekle birlikte, normal bir videonun 10-15 katı daha fazla veri transferi gerektirebiliyor. Çok profesyonel kameralarda 30-35 kata kadar çıkabiliyor. Bu da, mevcut bağlantı hızlarında izleyicilerin bağlantı sorunları yaşamasına neden olabilecek. Anca YouTube’un bu sorunları geçmek için hazırlık yapmadığını düşünmek doğru olmayacaktır.

Şimdilik bu yeni “görev” çok zor görünüyor ancak Google bu yeni servisi hayata geçirmeyi başarırsa, izlenme oranlarını büyük oranda arttırarak haber, belgesel, eğlence gibi alanlarda televizyon kanallarından bile daha çok izlenen bir mecraya dönüşebilir.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>