YouTube Çevrimiçi Çocuk Gizlilik Koruma Yasası

0

YouTube Çevrimiçi Çocuk Gizlilik

Dünyanın en büyük çevrimiçi video platformu YouTube Çevrimiçi Çocuk Gizlilik Koruma Yasası nedeniyle rekor miktarda ceza ödemişti. YouTube, bu yasanın değiştirilmesini talep etti.

YouTube Çevrimiçi düzenleyici yasada değişiklik istedi

Aylık 2 milyardan fazla ziyaretçi toplayan YouTube’da, en popüler video içeriklerin başında çocuklara yönelik sunulan içerikler geliyor. Bu konuda çocuklara özel bir politika izleyen YouTube, Ticaret Komisyonu FTC tarafından takibe alınmıştı.

FTC’nin yaptığı incelemelerde, YouTube’un Çocuk Gizlilik Koruma Yasası’nı ihlal ettiği tespit edilmiş ve 170 milyar dolarlık ceza verilmişti. Rekor miktardaki bu ceza YouTube’u hem ekonomik anlamda hem de marka kimliği yönünden zor durumda bırakmıştı.

YouTube, bu yasanın daha açık ve dengeli olmasına yönelik talepte bulunarak FTC’ye başvurdu. Cezayı ödeme mecburiyeti olan YouTube, yasanın netleştirilmesiyle gelecek planları için kendisini güvence altına almayı hedefliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>