Techinside Google News
Techinside Google News

YouTube, çocukları hedef alan reklam İddaları ile suçlanıyor

YouTube, çocukları hedef alan reklamlarla suçlanıyor. Google iddiaları reddediyor, Senatörler inceleme çağrısı yapıyor

Video paylaşım platformu YouTube, çocukları hedef alan reklamlarla ilgili olarak yapılan iddialarla karşı karşıya. Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, YouTube’un ABD Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını (COPPA) ihlal ederek çocukları çevrimiçi ortamda izlediği ve kişiselleştirilmiş reklamlarla hedeflediği iddia edildi.

YouTube, Designed For Families programı aracılığıyla Android uygulamalarında çocukların mahremiyetini ihlal ettiği iddiasıyla Haziran ayında dava edilmişti. Ancak Google, YouTube’un yasaları ihlal etmediğini ve çocuklara yönelik reklam politikalarını çiğnemediğini söylüyor. Google ayrıca, Adalytics adlı reklam ölçüm firmasının iddialarının yanıltıcı olduğunu öne sürdü.

- Advertisement -

Rapora göre, YouTube, çocuklar için içerik olarak işaretlenen videoları izleyen kullanıcıların tarayıcılarında reklam hedefleme ve izleme için uzun süreli çerezler kullanıyor. Ayrıca, çocuklar için içerik olarak etiketlenen videolarda demografik ve davranışsal olarak hedeflenen reklamların sunulduğu iddia ediliyor.

YouTube’un iOS mobil uygulamasıyla ilgili olarak da rapor, “çocuklar için” kanalındaki izleyicilerin reklam tıklamaları sonrasında kimliklerin belirlendiğini ve paylaşıldığını öne sürüyor.

Google ise bu iddiaları reddediyor. Bir Google sözcüsü, Adalytics’in yanıltıcı bir rapor yayınladığını ve YouTube’un çocuklara yönelik kişiselleştirilmiş reklamlara izin vermediğini belirtti.

Ancak iki ABD Senatörü, iddiaların ciddiyetini vurgulayarak Federal Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) konuyu incelemesini istedi. Senatörler, gençlerin çevrimiçi mahremiyetini koruyacak ve çocuklara yönelik hedefli reklamları yasaklayacak bir yasa çıkarılmasını talep etti.

Uzmanlar, bu iddiaların çocukların çevrimiçi mahremiyetini ve güvenliğini tehlikeye atabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Siz bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir