Techinside Google News
Techinside Google News

YouTube Create artık Türkiye’de!

İçerik oluşturucuların hem kısa hem de daha uzun videolar üretmelerine yardımcı olan YouTube Create, geçen sonbahardaki beta testinin ardından nihayet Türkiye'de.

YouTube Create, başlangıçta ABD’de ve diğer bazı seçkin pazarlarda Android’de mevcuttu; ancak bugün Brezilya, İspanya, Kanada, Avustralya, Hong Kong ve diğerleri de dahil olmak üzere bir düzineden fazla ülkede daha kullanıma sunulacak.

Bu hamleyle birlikte Create artık toplam 21 ülkede satışa sunulacak.

- Advertisement -

Create’in arkasındaki fikir, video oluşturuculara hareket halindeyken video oluşturmaları için kullanımı kolay, ücretsiz araçlar paketi sunmak. Geçtiğimiz Eylül ayında YouTube’un Create etkinliğinde duyurulan araç, video düzenleme ve çıkartmalar, GIF’ler ve efektler gibi yaratıcı araçların kullanımı da dahil olmak üzere içerik oluşturucuların karşılaştığı belirli zorlukları çözmeyi amaçlıyor. 

Uygulama aynı zamanda yerleşik yaratıcı araçları, AR ve AI filtreleri ile teknik bilgisi olmayan, video denemeleri yapmak isteyen ancak düzenleme bilgisi olmayan içerik oluşturucular için popüler bir seçim haline gelen TikTok’u da hedef alıyor.

Create ile kullanıcılar klip yükleyebilir, videoları bölebilir ve kırpabilir, efektler kullanabilir ve videolarını tamamlamak için telifsiz müziklere erişebilir. Telif hakkı korumalı olan bu şarkılar aynı zamanda TikTok’a benzer şekilde şarkının ritimlerini video kliplerle senkronize edecek.

Bir diğer popüler araç olan Ses Temizleme, arka plan ve ortam gürültüsünü azaltmak ve kullanıcıların akıllı telefonlarına kaydettikleri kliplerin ses kalitesini artırmak için gürültü giderici bir modelden yararlanıyor.

Ayrıca metni stilize etmek için çeşitli seçeneklerle birlikte otomatik ve düzenlenebilir altyazılar içeren yerleşik bir seslendirme aracı da mevcuttur.

Kullanıcılar düzenlemelerini tamamladıktan sonra tek bir dokunuşla doğrudan YouTube’da yayınlayabilirler.

Şirket, yalnızca YouTube içerik oluşturucularına yönelik bir araç paketi sunarak, videoları düzenlemek için bağımsız araçlar kullanmayı tercih eden pazarın daha fazlasını yakalamayı umuyor. Örneğin, TikTok’un geniş bir yerleşik efekt kitaplığı olmasına rağmen birçok içerik oluşturucu, TikTok videolarını hazırlamak için ByteDance’in diğer yaratıcı uygulaması CapCut’a yöneliyor. Create, bunun yerine YouTube’da yayınlamayı tercih edenler için benzer bir akış sunuyor.

YouTube Create uygulaması bugünden itibaren Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Finlandiya, Hong Kong, İrlanda, Hollanda, Yeni Zelanda, İspanya, Tayvan, Tayland ve Türkiye gibi yeni pazarlarda kullanıma sunuldu. 

Başlangıçta ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Hindistan, Endonezya, Güney Kore ve Singapur’da piyasaya sürülmüştü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir