Youtube Creators For Change için 1 Milyon Dolar Ayırdı

0

Günümüzde sosyal değişim denilince aklımıza birçok farklı kavram gelir. Bu kavramların hepsinin ortak noktası, ifade edildiği ve milyonlara ulaştığı yer ise bir tane: YouTube. Yeni projesi ise Creators For Change.

YouTube denilince çoğumuzun aklına kedi videoları ve evinde sentetik sümük yapmaya çalışanlar gelse de, toplumu pozitif yönde geliştirmeye çalışan idealist içerik üreticiler milyarlarca kere seyrediliyor.

YouTube ve doğal olarak Google da bu durumun farkında. Bu yüzden, “Creators for Change” adını verdiği bir program dahilinde, sosyal iyilik amaçlayan başarılı içerik üreticilerinin video prodüksiyon masraflarını karşılamak için 1 milyon dolar ayırıyor.

Bu program dahilinde YouTube 6 kişiyi seçmiş. Aralarında ülkemizden Barış Özcan’ın da olduğu bu 6 kişilik ekip, ilk Değişim Yaratıcıları olacak. Hepsinin ortak yanları ise, toplumu bilgilendirmek, azınlık haklarını konusunda kamu oyu yaratmak, kültürel çeşitliliği artırmak olarak özetlenebilir. Creators For Change programına dahil diğer 5 isim ise Hamza Arshad, Omar Hussein, Nilam Farooq, Abdel an Vrai ve Natalie Tran. YouTube, kameraları ile ciddi değişim yapma gücüne sahip başka adaylar da arıyor.

YouTube, kar amacı gütmeyen kurumlar, okullar ve medya şirketleri ile dünya çapında beraber çalışıp yerel programlar ile birbirinden ayrık sosyal toplum parçaları arasında köprüler kurmaya çalışıyor.

Bütün bunlara ek olarak Google.org tarafından güçlü ve farklı toplumları tanıtmak, bu konulardaki bilgi ve etik birikimi artırmak için 2 milyon dolar fon ayırıldı. Daha önceki yıllarda Google.org, sosyal adalet inovasyonu için 5 milyo dolar, engelli insanların hayatını kolaylaştırmak için 20 milyon dolar ve liselerde bilgisayar bilimleri eğitimini artırmak için 40 milyon dolar ayırmıştı.

YouTube’u özel yapan durumların başında, en ilişkilendirilebilir kişilerden kahramanlar yaratması yer alıyor. Creators for Change programına dahil edilen bu 6 ilham verici insan, dünya çapında milyonlara dokunmayı başarıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>