Techinside Google News
Techinside Google News

YouTube, içerik sağlayıcılara hukuki destek verecek

YouTube, içerik sağlayıcılarını baş belası telif hakları problemleriyle boğuşmaktan kurtarmak için, hukuki destek sağlama kararı aldı.
- Advertisement -

youtubeYouTube’un, günümüzün en önemli içerik mecrasına dönüştüğünü kabul etmek gerek. Her gün yüz milyonlarca insanın ziyaret ettiği YouTube’da video üreten içerik sağlayıcıları da büyük önem taşıyor. Türkiye’de YouTube içerik sağlayıcıları, reklam verenlerin henüz düşük ücretler ödemesinden dolayısı, Avrupa ve ABD’deki içerik sağlayıcıları kadar büyük gelir kazanamıyor ancak piyasaya büyüdükçe, video üreticilerinin geliri de katlanıyor. Örnek vermek gerekirse, ABD’de sadece video oyunu tanıtan ortalama bir içerik sağlayacısının aylık 5-10 bin dolar düzeyinde gelir sağlaması, normal kabul ediliyor. Ortalamanın biraz üzerine çıkan içerik üreticileri aylık 20-30 bin dolarlar seviyesine çıkabiliyorlar. Çok popüler olan içerik sağlayıcıların yıllık reklam gelirleri ise milyon dolarlarla ölçülüyor.

Fakat içerik sağlayıcıların başında büyük bir bela var: Telif hakları… Videolarından büyük paralar kazandıkları ortaya çıkan içerik sağlayıcıları, videoda işlenen konu hakkında telif hakkı iddia eden fırsatçılar tarafından ağır tazminat davalarıyla tehdit ediliyorlar.

Bu durumun farkına varan YouTube da, içerik sağlayıcılarını koruma altına almak için onlara hukuki destek vermeye ve mahkeme masraflarını karşılamaya, şirket avukatlarını içerik sağlayıcıların emrine vermeye karar verdi.

Şimdilik bu karardan yararlananacak olanlar, 4 büyük içerik sağlayıcısı… Ancak YouTube diğer vakaları da inceleyerek başka içerik sağlayıcılarına da destek verebilecek. Kısacası, YouTube artık içerik sağlayıcılarını koruma altına aldı ve onlara bulaşan, YouTube’a bulaşmış olacak.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir