YouTube ile TikTok rakip mi oluyor?

0

YouTube ile TikTok

Video platformları, son dönemin yükselen yıldızı TikTok’taki bazı özellikleri kendilerine uyarlıyor. Shorts özelliği sonrasında YouTube ile TikTok rakip olacak gibi görünüyor.

YouTube ile TikTok benzer stratejiyi izleyecek

TikTok son dönemin en hızlı büyüyen sosyal medya platformu haline geldi. TikTok kısa videoların paylaşılması stratejisiyle kısa sürede önemli bir başarıya imza attı.

TikTok’un büyümesini sağlayan bu özellikler, diğer sosyal medya platformları tarafından kendilerine uyarlanabiliyor. TikTok, çevrimiçi video platformundaki liderliğini kaybetmemek için TikTok’un kısa video özelliğini kendisine uyarlamayı planlıyor. Shorts isimli bu yeni özelliğin, 2020 yılının sonuna kadar gelmesi bekleniyor. Shorts özelliği sayesinde yayıncılar kısa videolar çekerek, bu videoları platforma yükleyebilecekler.

Ayrıca yayıncıların en çok sorun yaşadığı müzik lisanları sorunu da Shorts özelliğiyle ortadan kalkmış olacak. Kullanıcılar, Shorts videolarda lisanslı müzikleri herhangi bir engele takılmadan kullanabilecek. YouTube’un yeni özelliğinin yayınlanmasının ardından, son 2 yılda yüzde 125 büyüme gösteren TİkTok’un bu durumdan nasıl etkileneceği şimdide merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>