YouTube kablolu kanallara rakip oluyor

1

Kablo ve uydu TV platformları yakında yeni bir rakiple tanışacak. Video paylaşım devi YouTube’un TV kanallarının internetten canlı seyredilmesini sağlayacak Unplugged isimli yeni bir platform üzerinde çalıştığı anlaşıldı.

Unplugged, aynı kablo veya uydu servisleri gibi, ücretli bir servis olacak ancak izleyiciler, internet bağlantısı olan her yerde hesaplarını açarak diledikleri kanalı veya kaçırdıkları programları izleyebilecekler. Google, bu yeni servis için belirli konulara odaklanmış tematik kanalları platforma katmaya çalışıyor. Örneğin, belgesel, spor veya komedi gibi tematik kanalların Unplugged servisinde ağırlıkta olması bekleniyor.

YouTube’un Unplugged servisi için abonelerden almayı planladığı aylık ücret, 35 doları geçmeyecek. Bu rakam Netflix gibi servislerin ücretleri yanında yüksek gibi görünse de YouTube’un asıl rakibi Netflix değil, kablo tv servisleri olacak. Yani sadece dizi/film seyretmek isteyenler değil, tüm TV kanallarını ve kaçırdıkları programları istedikleri her yerde seyretmek isteyenlerin platforma abone olması bekleniyor. Bir diğer deyişle, izleyiciler 35 dolarlık aylık ödemeyle, tüm TV/dizi/film izleme ihtiyaçlarını giderecekler. Haber, spor, belgesel, dizi, film, komedi, şov, müzik kanallarına erişim sağlayacaklar.

Unplugged ne zaman hizmete girecek?

YouTube şimdilik RED isimli servisi ile ayda 9.99 karşılığında tüm reklamlardan arınmış bir YouTube desteği sunuyor. Unplugged abonelerinin Red servisini de eşantiyon olarak alması gündeme gelebilecek. Unplugged’ın 2017 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Ayrıca stream video servislerinden Hulu’nun da benzer bir proje için TV kanalları ile görüştüğü belirtiliyor. Eğer Hulu da internetten ulaşılabilen TV platformu kuracak olursa YouTube’un rekabet nedeniyle abonelik ücretlerini indirmesi de söz konusu olabilecek.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>