YouTube özgün programlar için Holywood ile görüşüyor

0

Son yıllarda izlenme oranlarında önemli gelişmeler kaydeden video paylaşım platformu YouTube, kullanıcılarına orijinal içerik sunmak amacıyla önemli adımlar atıyor. Bu çerçevede YouTube’un sahibi Google’ın Holywood çevreleriyle görüştüğü ifade ediliyor.

İki yıl önceki verilere göre, ortalama bir kullanıcının günde 15 dakika harcadığı YouTube, bu süreyi düzenli gelire dönüştürmek istiyor. Şirket son 3 yıldan bu yana kullanıcılarına premium olarak bilinen, ikinci el olmayan, kaliteli içerikler sunmak için çaba sarf ediyor. Gözlemciler, Holywood prodüktörleriyle sürdürülen görüşmeleri uzun vadede daha iyi bir reklam gelirine sahip olmak için atılan adımlar olarak değerlendiriyor.

2005 yılında Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan YouTube, 2006 yılı Kasım ayında 1.65 milyar dolar karşılığında Google tarafından satın alındı. O dönemde daha çok kullanıcıların çektikleri videoları yükledikleri bir site olarak hizmet veren YouTube, geçen zaman içerisinde orijinal ve kaliteli içeriklerle trafiğin artırılabileceğini yatırımcılarına gösterdi.

Halen devam eden görüşmelerde hangi tür içeriklere daha fazla desteğin verileceği bilinmiyor. Ancak, dışarıya sızan bilgilere göre Google, birden çok bölümden oluşan içeriklere 1 ila 3 milyon dolar arası bir bütçe desteği sunabilir. Platform, içeriklerin oluşturulmasına ek olarak bunların tanıtım ve pazarlanması için prodüksiyon şirketine kaynak da sağlayacak.

YouTube’un, ilgilendiği içerikler arasında uzunluğu ortalama 30 dakika olan show programları bulunuyor. Bunlar, Amazon ve diğer online içerik sağlayıcıların desteklediği içerik türleriyle benzerlik gösteriyor. Halen, aylık 1 milyardan fazla tekil kullanıcı sayısıyla YouTube, dünyanın en popüler video platformu özelliğini taşıyor. Gözlemciler, Google’ın düşen kar marjını YouTube ile dengelemek istediğini değerlendiriyor.

YouTube, 3 yıl önce başlattığı bir girişim çerçevesinde aralarında ünlü şarkıcı Madonna ve ESPN kanalının da bulunduğu 100 farklı mecraya 100 milyon dolarlık bir bütçe desteği sağlamıştı. YouTube yetkilileri, geçen süre içerisinde bu mecralarca üretilen içeriklere aboneliklerin yüzde 2 düzeyine ulaştığını ifade etmesi dikkat çekiyor.

Anlaşıldığı kadarıyla, zaman içerisinde artan içerik çeşitliliğine rağmen bu kullanıcı beklentilerinin gerisinde kalıyor. Kullanıcılar, daha dinamik, gündeme paralel ve çoğu zaman da gündemi belirleyen programlar izlemek ve paylaşmak istiyor.

Murat Çehreli

TRT Haber Merkezi'nde başlayan kariyer yolculuğunu internet yayıncılığı gibi farklı bir rotaya çevirdi. Şimdi TechInside'da yazıyor. Bir fotoğraf tutkunu olan yazarın en büyük hobisiyse seyahat etmek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>