Techinside Google News
Techinside Google News

YouTube reklam istatistiklerinde daha şeffaf olacak

Bazı büyük reklamverenler, YouTube'a ödedikleri büyük reklam ücretlerinin karşılığında yeterince şeffaf istatistikler elde edemediklerinden şikayet edince YouTube yeni araçları yayına almaya hazırlanıyor.
- Advertisement -

youtubeYouTube reklamları, kullanıcılar olarak çoğumuzu rahatsız edebiliyor. Hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkabilen ve giderek sinir bozucu olabilen bu reklamlar aynı zamanda YouTube’un ve içerik üreticilerinin tek gelir kaynağı. Dolayısıyla YouTube’un ayakta kalması ve işlevine devam edebilmesi için hayati önem taşıyor.

Ancak Unilever ve Kellogg gibi iki büyük reklamveren, YouTube’daki reklamların izlenme istatistiklerinin yeterince şeffaf olmadığından şikayet ederek reklamları geri çekme kararı alınca işler karıştı.

YouTube şimdi reklamverenlerini memnun etmek için yeni reklam analiz araçlarını yayına almaya hazırlanıyor. Buna göre, artık bir reklamın “nasıl” izlendiği de detaylıca incelenebilecek.

Reklamverenler, reklam izlenme sayılarının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek YouTube’un, aslında izlenmeyen reklamlar için de para aldığından şikayet ediyorlardı. Reklamverenlere göre bir reklam gösterilmeye başladığında kullanıcı sayfayı aşağı kaydırmış ve  alt taraflardaki yorumları okuyor olabiliyor, bu durumda reklam sayfaya yükleniyor, oynuyor ama kullanıcı aslında reklamı görmüyor. Veya reklam oynamaya başladığı sırada kullanıcı sayfayı tekrar yükleme tuşuna bastığında reklam sadece birkaç saniye oynadıktan sonra aynı video bu kez reklamsız olarak yükleniyor, böylece YouTube reklamı oynatmış olduğunu sayarken aslında kullanıcı reklamı izlemeden videoyu seyredebiliyor.

Şimdi YouTube bu özel durumları da içeren yeni bir reklam izlenme analizi rapor yayınlayacak ve elbette reklamverenlere de bu yeni analize göre fatura kesecek. Bakalım YouTube’un kazancı ne kadar düşecek?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir