YouTube sansür davası sonuçlandı

0

YouTube sansür

YouTube haksız yere sansür uyguladığı gerekçesiyle Prager Üniversitesi tarafından dava edilmişti. Ancak bu dava başvurusu mahkeme tarafından reddedildi.

YouTube sansür davası reddedildi

Son yıllarda yayıncılar, YouTube’a yönelik haksız ve eşit olmayan şekilde yaklaşım gerekçesiyle dava açabiliyor. Bu dava başvurularından sonuncusu ise Prager Üniversitesi tarafından gelmişti.

Muhafazakar bir politika izleyen, ekonomik ve felsefi konularda video yayınları yapan Prager Üniversitesi, YouTube’un videolarını haksız yere sansürlediğini iddia etmişti. Ancak ABD Dokuzuncu Temyiz Makemesi, YouTube’un ABD Anayasası’nın 1. Maddesine tabi olmadığı açıkladı. Böylelikle dava başvurusu reddedilmiş oldu.

ABD Mahkemesi, YouTube’un bu konuda bağımsız bir kuruluş olduğunu ve izlediği politikaya müdahale edilemeyeceğini belirtti.

Google sözcüsü Farshad Shadloo ise ürün ve hizmetlerinin siyasi taraflı olmadığı, bunun yasal ilkelerle de doğrulandığını belirtti. Mahkemenin verdiği kararla, YouTube’un yayın kontrolü konusunda eli bir hayli kuvvetlenmiş oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>