Techinside Google News
Techinside Google News

YouTube Shorts para kazanma şartları neler?

YouTube Shorts para kazanma konusunda yayıncılara fırsatlar sunuyor. Peki para kazanmak için hangi şartlar gerekiyor?
- Advertisement -

YouTube Shorts para kazanma konusunda yayıncılara fırsatlar sunuyor. Peki para kazanmak için hangi şartlar gerekiyor?

YouTube son dönemde Shorts formatıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Birçok yayıncı YouTube Shorts videolarına ağırlık veriyor, izlenme oranları da bir hayli yükseliyor. 60 saniyeden kısa videolar hızlı tüketim konusunda tüketicileri cezbediyor. YouTube Shorts videoları hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor.

YouTube Shorts şartları

YouTube Shorts videoları oluşturmak için YPP (YouTube Partner Programına) kayıt olmak gerekiyor. YPP katılım şartları arasında en az 1.000 aboneli kanala sahip olma şartı bulunuyor. Abone sayısına ek olarak 12 ayda 4.000 saat izlenmeyi de geçmek gerekiyor. 90 gün içinde 10 milyon görüntüleme sayısına ulaşma şartı da yer alıyor. Şartları sağlayan yayıncılar YPP’ye başvurabiliyor.

YouTube Shorts videolarının en büyük avantajı kanalın izlenmesi sayısını artırması oluyor. Daha kısa videolarla daha çok izlenme sağlanabiliyor. Videoların sosyal medyada gömülü olarak paylaşılabilmesi de izlenme sayısı etkiliyor.

YouTube yerleşik araçları sayesinde Shorts videoları için düzenleme imkanı sunuyor. Orijinal müzikler ve efektler videolara eklenebiliyor.

Gelir paylaşımına gelecek olursak, YouTube Shorts bu konuda farklı bir yüzdelik dilim uyguluyor. İçerik üreticileri YouTube Shorts videolarından gelirin yüzde 45’ini kazanabiliyor. Geri kalan tutar ise YouTube’a yansıyor. YouTube videolarında ise bu oran tam tersi olacak şekilde işliyor. YouTube müzik lisanslama modelini karşılamak için bu tür bir gelir paylaşımına gittiğini belirtiyor. Gelir paylaşımındaki oranlar lisanslama bedellerine göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin üç farklı şarkının kullanıldığı video ile bir şarkının kullanıldığı video farklılık gösteriyor.

YouTube Shorts, başkalarının videolarından para kazanmayı engelliyor. Orijinal olmayan videolar gelir paylaşımına uygun görülmüyor. Örneğin, film veya diziden alınan görüntüler ile gelir sağlanamıyor. Otomatik tıklamalar ve bot görüntülemeler de YouTube filtresinden geçiyor.

YouTube resmi sayfasında Shorts videosu oluşturmayı beş adımda tanımlıyor.

  • Hazırlık
  • Müzik seçin
  • Videonuzu kaydedin
  • Düzenleyin
  • Yükleyin ve paylaşın

İşleyiş şekli

Yeni veya mevcut YouTube İş Ortağı Programı üyesi içerik üreticiler, Shorts Akışı’ndaki Shorts videoları arasında görüntülenen reklamlar için gelir paylaşımından yararlanmaya hak kazanıyor. Her ay, reklamlardan elde edilen toplam gelir hesaplanıyor. İçerik üreticilere ayrılan toplam tutarın gelir paylaşımı yüzde 45 olarak uygulanıyor. Gelir içerik üreticilere, yayınladıkları Shorts videolarının her bir ülkedeki izlenme sayısına göre dağıtılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir