YouTube teröre karşı 4 önlemi hayata geçiriyor

0

YouTube, bahar aylarının sonunda, terör propagandası yapan videolar nedeniyle son derece zor durumda kaldı. YouTube’a milyarlarca dolarlık reklam veren dev şirketlerin, reklamlarının DAEŞ vidoları üzerinde görünmesi üzerine dev şirketler tüm reklam bütçelerini geri çekerek YouTube ile sözleşmelerini iptal ettiklerini duyurdular.

Milyarlarca dolar değerinde reklamı kaybeden YouTube ise karşı önlem almak için harekete geçti ve şimdi reklam verenlerini ikna edecek dört yeni önlem açıkladı.

YouTube’un terör propagandası ve şiddet içeren videolara karşı alacağı önlemler, şu dört adımı içerecek:

1- Yapay zeka

YouTube geliştireceği yeni yapay zeka rutinleriyle, içinde terör ve şiddet içeren videoları daha etkin biçimde tespit etmeye çalışacak. Google, yapay zeka için onlarca milyar dolar yatırım yaparken ve Google Translate yapay zeka sayesinde dünyadaki tüm dilleri büyük doğruluk payı ile çevirebilirken, YouTube’un bu konuda alt yapısının çok güçlü olduğunun altı da çiziliyor. Hizmete girecek yeni yapay zekanın kısa sürede kendini eğiterek, zaman içinde sakıncalı videoları tespit etmekte çok başarılı olacağı düşünülüyor.

2- Trusted Flagger

YouTube, bazı kullanıcılarını Trusted Flagger olarak işaretliyor. Bu kişilerin yaptıkları şikayetler büyük oranda doğru çıkıyor ve şikayet imkanlarını kişisel nefretlerini kusmak için kullanmıyorlar. YouTube şimdi terör ve şiddet videolarını tespit etmek için daha fazla güvenilir kullanıcıyı bu konuda dikkatli olmaya yönlendirecek.

3- Uyarı işaretleri

Şiddet konusunda şikayet alan videoların bazıları, dini veya siyasi konuda tartışmalar da içerebiliyor ancak bu videolar ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebiliyor. Ancak yine de dile getirilmesi rahatsızlık yaratan ifadelere yer veren bu videoları silmek veya yasaklamak yerine, videonun önüne “rahatsızlık verebilir” uyarıları yerleştirilecek. 

4- Eğitim

YouTube, kullanıcıların terör propagandalarına kanmaması için özel bir eğitim hizmeti de verecek. DAEŞ videolarını seyreden kullanıcılar tespit edilecek ve bu kişiler, anti-terör videolarına yönlendirilecek. Böylece gençlerin DAEŞ üyesi olmaları engellenmeye çalışılacak. DAEŞ, dünyanın her ülkesindeki sempatizanlarını ve destekçilerini, internet üzerinde yayınladığı videolarla kazanıyor. Dolayısyla, YouTube buna karşı eğitici videolarla gençlerin bilinçlenmesini sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>