YouTube video kalitesini düşürüyor

0

YouTube video

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülke vatandaşlara evde kalmalarına yönelik çağrılarda bulunuyor. Artan internet trafiği nedeniyle, YouTube video kalitesini düşürecek.

Netflix gibi YouTube video kalitesi de düşecek

Koronavirüs salgınından korunmak ve salgının yayılma hızını yavaşlatmak için birçok ülkede uygulanan ‘evde kal’ hareketi, internet trafiğinin artmasına neden oluyor. İnternet trafiğindeki bu artış, dijital platformları da zor durumda bırakabiliyor.

Daha önce Avrupa Birliği tarafından Netflix için yayın kalitesini düşürmeye yönelik bir çağrı yapılmıştı. Netflix de 1 ay süreyle yayın kalitesini yüzde 25 oranında azaltacağını duyurmuştu. Bu kez benzer bir adım YouTube’dan da geldi.

YouTube, internet hatları üzerindeki yüklenmeyi azaltmak için AB sınırları içinde video kalitesini düşüreceğini duyurdu. YouTube HD olan içerik kalitesini, SD kaliteye düşürdüğünü duyurdu. Böylelikle internet hatları üzerindeki yükün daha azaltılması hedefleniyor.

Avrupa Birliği tarafından yapılan bu çağrıya, birçok dijital yayın platformunun uyum sağlaması ve yayın kalitelerini düşürmesi bekleniyor. Özellikle önümüzdeki günlerde daha çok artması beklenen internet trafiğine karşı Netflix ve YouTube gibi platformların aldığı önlem, kesintisiz internet hizmetinin sunulabilmesi için büyük bir önem taşıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>