YouTube video yayınlarını kısıtlıyor

0

YouTube video

Videolara yönelik denetimlerini artıran YouTube, bu yönde kısıtlamalara gitmeye devam ediyor. YouTube video yayınlarına yönelik yaptırım yapmaya devam ediyor.

YouTube video yayınlarında düzenlemeye gidiyor

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, içeriklere yönelik kısıtlamalar ve düzenlemeler yapmak durumunda kalabiliyor. Kullanıcılar tarafından bu konuda dönem dönem tepkiler gelse de YouTube izlediği yayın politikasından vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

YouTube’un yayınladığı yeni şeffaflık raporunda, Ekim 2019 ile Aralık 2019 aylarında toplamda 5.8 milyon videonun yayından kaldırıldığı açıklandı. Ayrıca 2 milyona yakın kanalın kapatıldığı da belirtildi. Raporda, 108.779 video için geri dönme talebinin yapıldığı ancak 23.471’inin yeniden yayınlandı duyuruldu.

Silinen videoların 5.3 milyonunun ise herhangi bir insan müdahalesi olmadan silindiği belirtildi. Silinen viiideeeoların yüzde 64,7’sinin henüz hiçbir görüntülenme almamışken silindiği belirtildi.

Şeffaflık raporunda silinen bu videoların büyük bir çoğunun spam, dolandırıcılık ve yanlış yönlendirme amaçlı olduğu belirtildi. Ayrıca silinen videoların yüzde 15,8’inin de çocukların güvenliğini tehlikeye attığı vurgulandı. YouTube’un yapılan itirazların genel olarak yüzde 25’ini kabul etmesi ise yayıncılar tarafından pek hoş karşılanmıyor diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>