YouTuber’ların ilk sendikası kapandı

0

2016’da hayata geçen sendika, kapanma kararı aldı

YouTuber’ların ilk sendikası olarak bilinen “Internet Creators Guild” (ICG) kapandı. The Verge’de yayımlanan habere göre, ICG kapandığını açıkladı. 2016 yılında Hank Green tarafından kurulan ICG, YouTube için içerik üretenlerin haklarını korumak amacıyla hayata geçirildi. Diğer amaçlar arasında içerik üreticilerini eğitmek ve yeni gelir yöntemlerini aktarmak olarak belirlendi.

ICG’nin açıklaması

Sendikanın kapanmasına ilişkin ICG de bir açıklama yaptı. ICG açıklamasında, çok sayıda takipçisi olan içerik üreticilerinin ortak bir ses altında bir araya gelmek istememelerine dikkat çekti. Açıklamada, “Yeni zorluklar ortaya çıktıkça bu duruşun değişeceğine inanıyoruz” denildi.

ICG’ye eleştiriler

Öte yandan, ICG’ye yöneltilen bazı eleştirilen mevcuttu. Bunların ilki sendika dostu bir üsluba ulaşılamaması öne çıkıyordu. Diğer bir konu da, ICG’nin üyelik sayılarını hiçbir şekilde açıklamaması oldu. Ayrıca içerik üreticilerine yeteri kadar destek sağlanmaması da sendikaya yöneltilen diğer bir eleştiriydi.  

Görsel: Hank Green (Fotoğraf: Geoff Weiss / Tubefilter.com)

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>