Yumuşak robotik parmak geliştirildi!

0

Yumuşak robotik parmak

Yumuşak robotik parmak, nesneleri kavramayı daha kolay hale getiriyor. Yumuşak robotik parmak ile yapılan robotlar, hassas görevlerde çalışabilecek.

Yumuşak robotik parmak 20 kg yük taşıyabiliyor

3D baskı kullanılarak yapılan çalışmada, parmağa bükülebilir bir yapı kazandırabilmek için silikon malzeme kullanıldı. Böylelikle 3D parmak, kaldırmak istediği kavrayarak, nesnenin dış yapısına uyum sağlıyor. Ayrıca geliştirilen özel bir algoritma aracılığıyla nesnenin tüm ağırlığı, parmağın tüm uzunluğu boyunca orantılı bir şekilde dağıtılıyor. Bu sayede 20 kg’a kadar yükler parmak ile kolay bir şekilde kaldırılabiliyor.

Kıskaç şeklindeki bu tutucunun, sıfır yerçekimi ortamlarında ve uzay operasyonlarında kullanılma potansiyeli de araştırılacak. Eğer çalışma süreci başarılı bir şekilde tamamlanırsa, bu kıskaçlar uzayda astronotların en önemli yardımcılarından biri olabilir.

Bu çalışma Stanford Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, San Diego (UCSD) ve NASA’nın Jet Propulsion Laboratuarı (JPL) araştırmacıları tarafından yapıldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>