Yunanistan’da siber saldırılar

0

Komşu’ya bir hafta içinde iki siber saldırı yapıldı ve devlete ait siteler çökertildi

Yunanistan’da geçtiğimiz hafta iki siber saldırı yaşandığı açıklandı. Yunan hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, başbakanlığa ait internet siteleri, ulusal polis, itfaiye kamu düzeni, içişleri, dışişleri ve denizcilik bakanlığı gibi  devlete ait çeşitli sitelere siber saldırı yapıldığı bildirildi.

DDoS saldırıları, devletten karşı tedbir geldi

Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, siber saldırıların niteliğini dair bilgi verdi ve bunların DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme- Distributed Denial of Service)  saldırısı olduğunu söyledi. Bahsi geçen sitelerin çöktüğünü ifade eden Petsas, karşı önlemlerin alındığını sözlerine ekledi. Bununla birlikte, Petsas önlemlere ilişkin ayrıntı paylaşmaktan çekindi.

Saldırıların arkasında Türk grup mu var?

Öte yandan, bu saldırı son hafta içinde yaşanan ikinci siber saldırı oldu. Bu saldırının sorumlusu olarak online bir Türk posta grubuna ait olduğu iddiası bulunuyor. Fakat Yunan yetkililer konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>