Yurtdışı alışverişlere 30 Euro gümrük vergisi sınırı geldi

0

İnternet üzerinden yurt dışı sitelerden alışverişe dair, önemli bir düzenleme geldi.

Daha önceden 75 Euro bedellere kadar yapılan alışverişler gümrüksüz vergisi ödenmeksizin doğrudan ülkeye girebiliyordu. Şimdi bu limit 30 Euro olarak değiştirildi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve EticaretSEM, tarafından gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğinde, Bakan Tüfenkci, elektronik ticaret konusunda fikirlerini aktardı.

Elektronik ticarette 30 Euro’ya kadar gümrük vergisi yok

Elektronik ticaret konusunun Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu ancak bu konuda henüz yolun başında olduklarını açıklayan Tüfenkci, yurtdışından gümrüksüz alışveriş limitinin haksız rekabete yol açabilecek düzeyde olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda, haksız rekabeti ortadan kaldırmak adına 75 Euro değerindeki alışverişlere kadar vergiden muafiyetin 30 Euro seviyesine indirilmesi yönünde karar alındığını ve Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandığın ifade etti.

Resmi Gazete’de bu kararın yayınlanmasının ardından yurtdışı alışverişlerinde 30 Euro üzerinde bedellere sahip alışverişlerden gümrük vergisi alınacak.

Hükumetin bu kararı, Türkiye’ye Amazon.de üzerinden satış yapma kararı alan Amazon’un yaratabileceği büyük talebe karşı önlem olarak aldığı düşünülüyor.

Kaynak: Shiftdelete.Net

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>