Yurtdışından getirilen telefonlar için kayıt ücretleri 2020’de artıyor

0

Artış TÜİK’in açıkladığı yeniden değerleme oranlarıyla belirleniyor

Yurtdışından getirilen telefonlar için uygulanan IMEI kayıt ücreti bin 838 TL’ye çıkıyor. 1 Ocak 2020’de girecek artışla yurtdışından yolcu yanında getirilecek telefonlarda yüzde 22,58 artış gerçekleşecek.

Bir ayda 1000 TL’lik zam

Kasım 2018’de 170,70 TL olan IMEI kayıt ücreti o dönem 500 TL’ye çıkarılmıştı. 2019 yılı içerisindeyse Haziran ayında 500 TL’den 618 TL’ye çıkarılan bu harç, Temmuz ayında bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Yani, bir ay içinde bin TL’lik bir harç artışı kaydedilmiş oldu.

Yurtdışından yeni telefon kaydettirmek için üç yıl beklemek gerekiyor

Öte yandan, Mayıs 2019’da Resmî Gazete’de yayımlanan diğer bir kararnameyle  yurtdışından akıllı telefon getirme süresi 3 yıla çıkarılmıştı. Kısacası yurt dışından getirilen akıllı telefonların IMEI kaydı yapıldığında pasaportta iki değil üç  yıl boyunca bu kayıt işlemi kalacak. Bununla birlikte yolcular yurtdışından getirdikleri akıllı telefonları IMEI kaydı yapmadan 120 gün boyunca kullanabiliyor. Bu süre aşılırsa telefon kullanıma kapatılıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>