Yürüyüş tanıma sistemi güvenliği sağlayacak

0

yürüyüş tanıma

Çin’de yürüyüş tanıma sistemi ile kimlik tespiti yapabilen sistem kullanılmaya başlandı. Böylelikle suçlulukarın yürüyüşünden tespit edilmesi hedefleniyor.

Yürüyüş tanıma 50 m’ye kadar tespit edebiliyor

Watrix şirketi tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka sistemi, insanları yürüyüşlerinden tanıyabiliyor. Yüksek çözünürlüklü kameraların kullanıldığı sistem, 50 metre kadar uzaklıktan insanların kimliğini tespit edebiliyor. Böylelikle yüz tanıma sistemlerinde yaşanan yüzü gizleme ile kaçma sorunu yaşanmıyor.

Çin polisi tarafından kullanılacak olan sistemin, suçluların tespitinde avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Çin, daha önce 170 milyon kamera ile yüz tanıma sistemi kullanmaya başlamıştı.

Bu tip uygulamalar güvenliği sağlayacak olsa da özel hayatın gizliliği konusunda birçok sorunu beraberinde getiriyor. Çin’de bu tip uygulamalardan rahatsız olan vatandaşların sayısı oldukça fazla.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>