Yüz tanıma hatası yanlış kişiyi suçlu buldu

0

Yüz tanıma hatası

ABD’de yüz tanıma hatası yanlış kişiyi suçlu buldu. Hata nedeniyle tutuklanan bu kişi, polis departmanına dava açmaya karar verdi.

Yüz tanıma hatası nedeniyle dava açılacak

Nijeer Parks isimli bir kişi, 2019 yılında bir hırsızlıkla suçlanmıştı. Parks, hediyelik eşya dükkanında hırsızlık yapmak ve kaçarken polis aracına çarpmakla suçlanıyordu.

10 gün boyunca hapiste kalan Parks aslında yüz tanıma sisteminin kurbanı olmuştu. Olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 50 km uzakta olmasına rağmen Parks, polis departmanına dava açmak için hazırlık yapıyor. Amerikan Sivil Özgürlük Birliği’nde avukat olarak görev yapmakta olan Wessler, bu yüz tanıma sistemiyle şu ana dek 3 yanlış tutuklama yapıldığını söyledi. Ayrıca Wessler, bu 3 yanlış tutuklamanın tamamının siyahi erkeklere yönelik olduğunu söyledi.

Wessler’e göre bu yüz tanıma sistemlerinin kolluk kuvvetleri tarafından kullanımının derhal durdurulması gerekiyor.

Suçlu tespitinde en çok kullanılan yüz tanıma sistemi ise Clearview AI’a ait. New Jersey başsavcısı ise Clearview AI’a ait olan yüz tanıma sistemlerinin kullanımını geçtiğimiz günlerde yasaklamıştı

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>