Yüz tanıma ile güvenlik sağlanacak

0

Yüz tanıma ile güvenlik

İngiltere’de yüz tanıma ile güvenlik sağlamaya yönelik önemli bir adım atılıyor. Artık yüz tanıma teknolojisi ile sokaktaki kişiler takip edilecek.

Yüz tanıma ile güvenlik sağlamaya yönelik önemli adım

Yüz tanıma teknolojileri, artık hayatımızın birçok alanında girmiş durumda. Yüz tanıma teknolojisi ile duygu durumunun tespit edilmesi, özellikle de güvenliğin sağlanması konusunda önemli avantajlar sunuyor.

İngiltere polisi, artık şehirlerde güvenliği sağlamak için yüz tanıma teknolojisinden faydalanacak. London Times tarafından paylaşılan habere göre, bu teknoloji Lincolnshire polisi tarafından kullanılacak. Vatandaşların duygu durumunu tespit edecek olan yüz tanıma teknolojisinde, kişilerin jest ve mimikleri ile birlikte ruh halleri analiz edilecek. Ayrıca kişiler şapka ve gözlük gibi aksesuarlar kullansalar bile yüz tanıma teknolojisi doğru bir şekilde çalışarak, doğru tespitlerde bulunacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından hibe ayrılan bu projede, mahremiyetin ihlal edilip edilmediği konusunda ise detaylı bir şekilde değerlendirmelerde bulunulacak. Kullanılacak sistemin hangi verileri kullanacağı ve nasıl bir geliştirme sürecinden geçtiğiyle ilgili ise henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Şu anda duygu tespiti yapan yapay zeka teknolojilerinde, 20 milyar dolarlık bir sektör hacmi olduğu tahmin ediliyor. Özellikle resmi kuruluşlar, güvenliği sağlamak için bu teknolojilere ilgi duyuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>