Yüz tanıma teknolojisi suçluları tespit edecek

0

Moskova yerel yetkilileri, kentteki 170 bin güvenlik kamerasına yönelik yeni bir proje başlatıyor. Bloomberg’e göre, sokaktaki suçluları tespit etmek amacıyla CCTV ağına yüz tanıma teknolojisi ekleniyor.

Moskova’nın geniş güvenlik kamera ağı, 2012’den bu yana milyonlarca saatlik video kaydı yaptı. Bununla birlikte, tüm bu görüntülerin insan gücüyle incelenmesi oldukça zor bir iş. Ntechlab, bu işlemin hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor.

Ntechlab’ın geçen yıl piyasaya sürülen FindFace uygulaması, kullanıcıların fotoğraflarını yükleyerek Rusya’nın en büyük sosyal ağ VKontakte’ye gönderdiği fotoğrafları arayabilir. Bu özel girişim için yetkililer, kameraların çektiği yüzlerin yalnızca polis veri tabanlarında bulunan fotoğraflarla karşılaştırıldığını söylüyor. Sistemin 2 aylık test aşamasında 6 zanlıyı tespit ettiği bildirildi.

Moskova’daki bu girişim güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Sistem üçüncü şahıslar tarafından saldırıya uğradığında yaşadığınız yer, gittiğiniz yön ve hangi rotaları aldığınıza ilişkin bilgilere potansiyel olarak erişebilir. Gerek yenileme maliyetleri gerekse güvenlik tehlikesi nedeniyle yüz tanıma teknolojisi şehrin yalnızca en çok ihtiyaç duyulan bölgelerinde kullanılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>