Yüz tanıma teknolojisinin önlenemez başarısı

0

Yüz tanıma

Çin’in yüz tanıma teknolojisinin giderek genişleyen kullanımı şüphelileri yakalamada başarılı olduğunu kanıtlıyor. Yüz tanıma teknolojisi son olarak 60.000 kişi arasında başarılı oldu.

Yüz tanıma teknolojisinin güvenlikte kullanımı

60.000 kişinin katıldığı bir konserde, hırsızlık yapmak isteyen bir kişi, Çin polisi tarafından yüz tanıma teknolojisi sayesinde tespit edilerek yakalandı.

Yüz tanıma ile güvenliği sağlamak için Çin’de, bu teknolojiye sahip 176 milyondan fazla kamera bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda kamu tuvaletlerine de yüz tanıma sistemi konulmuştu. Bu teknoloji sayesinde yetkililer aranan suçluları kameralar aracılığıyla takip edebiliyor veya anlık izleme ile şüpheli davranış sergileyenler takibe alınabiliyor.

Bir yandan bu durum, etik konusunda da tartışmalara neden oluyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin’deki kitlesel gözetim düzeyiyle ilgili endişelerini dile getirdi. HRW kıdemli araştırmacısı Maya Wang, geçtiğimiz Şubat ayında Çin’in etnik azınlıkları hedef alarak büyük veri için kullandığını söylemişti. Ayırca, Çin hükümetinin amacı iyi niyetli suçları önlemekse, profesyonel ve haklara saygılı yöntemlerle polis ve savcıları eğitebileceğini belirtmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>