Yüz tanımayı kandıran filtre geliştirildi

0

Yüz tanımayı kandıran filtre

D-ID, yüz tanımayı kandıran filtre geliştirdiğini duyurdu. Bu yeni fotoğraf filtresi, yüz tanıma sistemlerini geçerek saklanmayı mümkün hale getirebilir.

Yüz tanımayı kandıran filtre nasıl çalışıyor?

İsrail’de kurulan D-ID, özellikle teknoloji odaklı casusluk sistemleri üzerinde çalışıyor. D-ID’nin duyurduğu son çalışma ise yüz tanıma sistemlerini kandırabilen yeni bir fotoğraf filtresi oldu.

Bu sistemde geliştirilen özel bir yazılımla, aslında var olmayan yeni bir insan yüzü oluşturuluyor. Bu insan yüzü, tıpkı insan gözünün gördüğü özelliklere benzer şekilde tasarlanıyor. Bu da yeni yüzün gerçek mi yoksa bir filtre mi olduğunun ayırt edilmesini engelliyor. Yapılan testlerde yeni fotoğraf filtresinin, yüz tanıma sistemlerini başarılı bir şekilde kandırdığı belirtiliyor.

Yüz verilerinin anonim hale getirilmesini sağlayan yeni yazılımın casusluk gibi kötü amaçların yanı sıra, kimlik gizlemenin gerekli olduğu yerlerde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>