Yüzer şehirler projesi: Oceanix City

0

yüzer şehirler

Birleşmiş Milletler, yüzer şehirler ile kıyı bölgelerinde yaşanabilecek olası felaketleri önlemeyi planlıyor. Peki bu şehirler hayata geçecek mi?

Yüzer şehirler projesi

Oceanix isimli bir şirket ile Bjarke Ingels isimli bir mimar, iklim değişikliğiyle ortaya çıkabilecek felaketlerin önüne geçebilmek için yeni bir proje geliştirdi.

İklim değişikliğiyle buzullardaki erime, tüm dünyada deniz seviyelerinin yükselmesine neden oluyor. Bu da kıyı bölgelerindeki şehirlerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Sel, fırtına ve tsunamiler kıyı bölgelerindeki halk için başta gelen tehlikeler arasında yer alıyor.

Bunun için geliştirilen Oceanix City, tam anlamıyla yüzebilen bir şehir konsepti. Oceanix City’i önceki çalışmalardan farklı kılan ise en zorluk koşullara uyum sağlayabilmesi ve ayrılıp tekrar birleşebilmesi.

Alt kısımlarından demirlerle okyanus dibine bağlanabilen bu şehirler, en zorlu hava koşullarına dayanabilecek şekilde tasarlanmış. 10 bin kişinin rahatlıkla yaşayabileceği belirtilen şehirlerde, ihtiyaca göre birleşip – ayrılma yapılabiliyor.

Projenin hayata geçmesi için Oceanix City ile MIT önümüzdeki günlerde bir görüşme yapacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>