Zamanı doğru yönetmek için tavsiyeler

0

analog-mekanik-saatÖzellikle de iş hayatında olmak üzere çoğu kez hayatımızın akışını elimizden kaçırabiliriz. Yanlış kararlar, düzenlenen hatalı programlar ve benzeri sebepler günlük akışa sekte vurabilir. Peki ya gerçek anlamda verimli ve kaliteli zaman harcamak nasıl mümkün olabilir?

Elizabeth Grace Saunders‘ın yakında çıkacak olan e-kitabı How to Invest Your Time Like Money‘de verilen tavsiyeler, hem iş hem de özel yaşamda verimli olmanın altın anahtarlarını sunuyor. Örneğin mesai saatinde gelen her bir e-postayı yanıtlamak yerine önem sırası oluşturup, önce işleri halletmek ve ardından bunlara yanıt vermek salık veriliyor.

Saunders, kitabı hakkında Harvard Business Review için hazırladığı yazıda şu tavsiyelerden bahsediyor:

Dikkatli olmamak: Zamanınızı nasıl harcadığınıza dikkat edin, her şeyi kayıt altında tutun. Bu sayede neye, ne kadar ve ne derece doğru vakit harcadığınızı göreceksiniz.

Başkaları zamanınızı çalmasın: Hayatın akışı içerisinde, hem iş hem de günlük yaşantıda başkalarının sizin hayatınıza yön vermesine engel olun. Lüzumsuz talepler ile vakit kaybetmeyin, hayır cevabını vermekten korkmayın.

Aile ve arkadaşlar: Yaşamın olmazsa olmazı aile ve arkadaşlar konusunda önem sırası oluşturun. Nasıl ki bazı durumlarda iş için aileden feragat etmek gerekiyorsa, tam tersi de size büyük katkı sağlayabilir.

Tatilleri es geçmeyin: Yapılan araştırmalar tatil ve dinlencelerin sağlığı olumlu etkilediğini ve hatta kalp krizi riskini bile azalttığını gösteriyor. Doğru anda yapılan tatiller hem sakinleştirir, hem de zamanı daha verimli kılar.

Sağlığa dikkat edin: Sağlıklı yemekler yemek, yeterli uyku ve stressiz yaşam boşa vakit harcamanızı da engelleyecek.

Para biriktirmeye dikkat: Nasıl para biriktirmek gelecekte hayat kurtarıcı rol üstlenebilirse, gerektiği anda yapılmayan fazla harcamalar sizi vaktinizden de edebilir.

Kendinizi tanıyın: Neler yapmaktan hoşlandığınızı bulun. Vaktinizi bunlarla değerlendirin, hem stressten uzaklaşın hem de keyifli vakte sahip olun.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>