Zenefits’in değeri neden 2 milyar dolara düştü?

0

Lisanssız sigorta satışları nedeniyle birden fazla eyalette soruşturma geçiren Zenefits, bu sürece bir de yatırımcılardan gelebilecek potansiyel davaları önlemek amacıyla riskli bir karara imza attı: Zenefits CEO’su David Sacks, dava açmama koşuluyla şirketin yüzde 25’ini daha yatırımcılara devrettiklerini açıkladı.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında 500 milyon dolar yatırım alarak, pazar değerini 4,5 milyar dolara yükselten Zenefits, bu yeni hamleyle birlikte 2 milyar dolara düşmek zorunda kaldı. Zenefits kurucusu ve CEO’su olarak görev yapan Parker Conrad, yılın ilk aylarında “yasal lisans gerekliliklerinin üstesinden gelecek” bir bilgisayar programı geliştirerek personelin kullanımına sunmakla suçlandı.

O dönemde operasyonlardan sorumlu yönetici ve aynı zamanda yatırımcı olarak şirketin bir parçası olan David Sacks, bu programdan haberdar olmadığını ifade etti ve gri bölgede kalan bu operasyonları öğrendiği anda eyleme geçtiğini anlattı. Neticede Conrad istifa etti ve Sacks CEO koltuğuna oturarak kaosu düzene çevirmek için çalışmaya başladı.

Zenefits personelinin hisse yüzdesi değişmeyecek

Şirketin hisselerinin dörtte birinin daha yatırımcılara verilmesi, adi hisselere sahip olan kişilerin elindeki varlığın değerini düşürecek. Bu kitlenin başında ise Zenefits çalışanları geliyor. Bu sebeple şirket çalışanlara daha fazla hisse vererek, ellerinde bulunan toplam yüzdenin değişmemesini sağlayacak.

David Sacks ayrıca yöneticilerin de dört yıllık prim alacaklarını belirtti. Bu kadroda kendisi ve diğer kurucu ortak Laks Srini bulunmuyor. Bu ikili, kendi ek hisse haklarından, herkese yeteri kadar hisse dağıtılabilmesi amacıyla vazgeçtiklerini açıkladı. Diğer bir deyişle Sacks kendi hisselerinin şirket yüzdesi anlamında azalmasını kabulleniyor.

Hissedarlar açısından karlı bir teklif gibi görünen bu anlaşmaya şimdiden Fidelity, TPG, Andreessen Horowitz ve Insight Venture Partners gibi büyük yatırımcılar onay vermiş durumda. Sacks yakın zamanda tüm hissedarlara benzer sözleşmeler sunacaklarını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>