Zomato fintech işine giriyor

0

Online mekan rehberleri yeni gelir modelleri oluşturmak için adeta yanıp tutuşuyor; Zomato’nun fintech açılımı da bunun son örneği oldu: Yeni mekanlar ve yeni mutfaklar sunmak, kullanıcı bazlı puanlamayla organik yorumlar sağlama sözüyle hayata geçen Zomato, şimdi aynı kullanıcıların adisyonlarını ödemelerine de katkı sağlayacak.

Zomato Base adını alan ve teknoloji olarak geçtiğimiz yıl kendi satın aldığı MaplePOS altyapısını kullanan bulut bazlı temassız ödeme sistemi, Android kullanıcılarına satış noktasındaki ödemelerini doğrudan uygulama üzerinden yapma olanağı sunuyor.

Şimdilik kendi merkezinin bulunduğu Hindistan’ın en büyük bira zinciri The Beer Cafe’nin 35 şubesinde kullanıma açılan sistem, işletmeler için envanter yönetiminin yanı sıra banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme alma avantajı sağlıyor.

Zomato rekabette tutunabilecek mi?

Geçtiğimiz yıl iş modelini tüketici ve kurumsal bölümler olmak özere yeniden yapılandıracağını açıklayan firma, Ekim ayında işgücünün yüzde 10’una denk gelen 300 personelini işten çıkarmak zorunda kalmıştı. Şirket 2008 yılında kurulduğu Hindistan’da yaşadığı yoğun rekabet ve yüksek giderler nedeniyle yurtdışına açılmış, 2015’te ABD pazarına da girmiş ancak Yelp ve Foursquare’in rekabetinde zorlu bir döneme girmişti.

Ödeme sistemlerinden rezervasyonlara, beyaz etiket uygulamalarından restoran yönetim yazılımlarına kadar tüm dikeylerde şansını deneyen Zomato Base’in başarı garantisi yok. TechCrunch haberine göre geçtiğimiz yıl Dubai’de bir başka ödeme servisini hayata geçiren şirket, müşteri elde etme maliyetinin yüksekliği nedeniyle bu projeyi yarıda kesmek zorunda kalmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>