Zoom dolandırıcılık suçlamasıyla dava edildi!

0

Zoom dolandırıcılık

Gizlilik ve güvenlik nedeniyle yoğun eleştiri alan Zoom için ilk dava açıldı. Zoom dolandırıcılık suçlamasıyla dava edildi.

Zoom dolandırıcılık ile suçlanıyor

Koronavirüs salgınıyla eğitim ve iş süreçleri neredeyse tamamen online’a taşındı. Bu da online platformlarda kullanıcı sayılarında önemli bir artışa neden oldu.

Bu dönemin en çok yükseliş gösteren platformu ise Zoom oldu. Son 3 aylık dönemde Zoom kullanıcı sayısını 10 milyondan 200 milyona çıkarmayı başardı. Ancak son günlerde Zoom’un başı gizlilik ve güvenlik açıklarıyla derde girdi diyebiliriz.

Kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması, uçtan uca şifreleme bulunmaması, Windows hesap bilgilerinin çalınmış olması Zoom’un yoğun eleştiri almasına neden oluyor. Zoom’un kurucusu Eric Yuan bu konuda özür dilemiş olsa da kullanıcılar Zoom’un izlediği stratejiden bir hayli rahatsız.

Hatta birçok eğitim kurumu ve şirket artık Zoom kullanmaktan da vazgeçiyor.  SpaceX’in çalışanları için Zoom kullanımını yasaklamasının ardından, New York’ta uzaktan eğitimde Zoom kullanımı da yasaklanmıştı.

Yaşanan birçok sorunun ardımdan Zoom davalık da oldu. Zoom’un hissedarlarından biri olan Michael Drieu, dolandırıcılık suçlamasıyla Zoom’a dava açtı. Dava dosyasında uçtan uca şifreleme eksikli, izinsiz veri paylaşımı, açıkların hissedarlarla paylaşılmaması gibi birçok iddia yer aldı. Dava sonucunda Zoom’un büyük bir ceza almasının ise pek de sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>