Techinside Google News
Techinside Google News

Zoom, kullanıcıların yapay zeka ile ilgili gizlilik endişelerine cevap verdi!

Zoom, yapay zeka ve veri ihlalleri ile ilgili artan endişelere cevap verdi. Kullanıcılarının hiçbir verisini kullanmayacağının altını çizdi

Google ve OpenAI gibi şirketlerin yapay zeka geliştirme aşamaları ile ilgili adlarının geçtiği skandalların, davaların ardından Zoom kullanıcıların artan endişelerini gidermek için bir blok gönderisi üzerinden açıklama yaptı.

Şirketin listelenen hizmet şartlarında, Bölüm 10’da güncellemeler yapıldı: Veri Kullanımı, Lisanslar ve Sorumluluklar ve bu eklenen dili içeriyor: “Zoom, Zoom veya üçüncü taraf yapay zeka modellerini eğitmek için ses, video, sohbet, ekran paylaşımı, ekler veya diğer iletişim benzeri Müşteri İçeriğinizin (anket sonuçları, beyaz tahta ve tepkiler gibi) hiçbirini kullanmaz.”

- Advertisement -

Açıklama, geçen Mart ayında revize edilen Zoom’un hizmet şartlarında “sizin izniniz olmadan” ifadesinin önceden kullanılmasından sonra eklendi. Bu, birçok insanla alarm zilleri vurdu çünkü bazı durumlarda Zoom’un AI’yı eğitmek için müşterilerin “iletişim benzeri” verilerini kullanabileceğini ima etti. Daha da kötüsü, bu rızanın nasıl verileceği veya iptal edilebileceği belirtilmedi.

Zoom hisseleri

Zoom Baş Ürün Sorumlusu Smita Hashim, Bölüm 10’u güncellemeye ek olarak, müşterilerin endişelerini daha da gidermek için bir şirket blog gönderisindeki değişiklikleri detaylandırdı. Blog gönderisi, müşterilerin verilerinin herhangi bir yapay zeka modelini eğitmek için kullanılmayacağını ve şirketin “hizmet şartlarımızda veri sahipliği konusunda şeffaflık sağlamaya çaba göstereceğini” yineliyor.

İnsanlar, üretken yapay zeka modellerinin nasıl oluşturulduğu hakkında daha fazla şey öğrendikçe diğer benzer protestolar da büyüyor. Screen Actors Guild bile, oyuncuların seslerinin ve benzerliklerinin potansiyel olarak AI tarafından rızaları olmadan dijital olarak yaratıldığı konusunda endişelerini dile getirdi. 

Zoom, kullanıcıların kendi AI uygulamaları üzerindeki tedirginliğini azaltmak için elinden geleni yaptı ve diğer şirketler de muhtemelen aynısını yapacak. Bununla birlikte, üretken yapay zeka ilerledikçe ve teknoloji daha fazla endüstride kullanıldıkça, yapay zeka içeriğiyle ilgili daha fazla tartışma ve yasal kavganın çoğalmaya devam etmesi kaçınılmaz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir