Zoom uçtan uca şifreleme hangi kullanıcılara geliyor?

0

Zoom uçtan uca şifreleme

Zoom uçtan uca şifreleme eksikliği nedeniyle yoğun bir eleştiri almıştı. Ancak yapılan yeni düzenlemeyle, Zoom bir kez daha eleştirilecek gibi görünüyor.

Zoom uçtan uca şifreleme sadece ücretli kullanıcılara sunulacak

Salgın döneminde iş ve eğitim dünyası, çevrimiçi platformlara yoğun bir şekilde ilgi gösterdi. Zoom bu dönemde kullanıcı sayısında en hızlı yükselişi yaşayan platformlar arasında yer aldı.

Ancak son günlerde Zoom, güvenlik politikası nedeniyle yoğun eleştiriler alıyor. özellikle uçtan uca şifrelemenin olmaması Zoom’un eleştirildiği konuların başında geliyordu. Zoom CEO’su Eric Yuan ise yaptığı açıklamada, güvenlik odaklı tüm açıkları 3 aylık süre içinde kapatacaklarını belirtmişti. Ancak Zoom’dan bir kez daha eleştirilecek bir hamle geldi.

Uçtan uca şifrelmenin yalnızca ücret ödeyen kullanıcılar için sunulacağı belirtildi. Tepkiler üzerine Yuan, platformun kötü amaçlarla kullanılmamasını istediklerini, bu yüzden yalnızca ücret ödeyen kullanıcılara bu özelliği sunacaklarını belirtti. Zoom’un bu kararının, kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>