Techinside Google News
Techinside Google News

Zoom üzerinden deepfake ile kandırıp 25 milyon dolar çaldılar!

Hong Kong'dan bir firma bir zoom video görüşmesi sırasında deepfake kurbanı oldu ve 25 milyon dolar çaldırdı!

Hong Kong’daki çok uluslu bir şirketin şubesi, dolandırıcıların deepfake teknolojisini kullanarak şirketin mali işler müdürü (CFO) olarak poz verip bir zoom video konferans araması sırasında para transferleri emri vermesi sonucu 25.6 milyon dolar (HK$200 milyon) kaybetti.

Polis, yaptığı açıklamada, video görüşmesinde bulunan herkesin mağdur dışında gerçek kişilerin deepfake kopyaları olduğunun anlaşıldığı bir toplantı sırasında para transferi emrinin verildiğini söyledi ve bu vakayı Hong Kong’da türünün ilk örneği olarak ve aynı zamanda büyük bir miktar paranın da söz konusu olduğu bir olay olarak öne çıktığını belirtti. Ancak, çalışanın veya şirketin kimliğini açıklamadılar.

- Advertisement -

Dolandırıcıların bu vakada, şirket çalışanlarının kamuoyuna açık video ve diğer görüntülerini inandırıcı toplantı katılımcılarına dönüştürmek için deepfake teknolojisini kullandığı anlaşılıyor.

Söz konusu çalışan, mesajı Ocak ayında şirketin Birleşik Krallık merkezli CFO’sundan geldiği iddia edildiğinde şüphelenmiş ve ilk başta bunu bir phishing e-postası olarak reddetmişti. Ancak, gizli bir işlem ihtiyacı hakkındaki konuşmalar devam etti. Çalışan, bir video görüşmesinin ardından, katılımcıların bazılarını tanıdığı ve diğerlerinin de meslektaşları gibi görünüp ses çıkardığı için şüphelerini bir kenara bıraktı.

Polis yetkilisi ayrıca, dolandırıcıların kurbanın kendini tanıtmasını istediğini ancak toplantı sırasında kişiyle gerçekten etkileşime girmediğini söyledi. Ek olarak, zoom ekranındaki sahte deepfake görüntüler genellikle arama aniden sona ermeden önce emirler verdi.

Ardından çalışan, talimatları takip ederek 25.6 milyon doları beş Hong Kong banka hesabına toplam 15 transfer yaparak ödeme yaptı.

Tüm olay, ilgili çalışanın şirketin genel merkeziyle iletişime geçmeden önce bir hafta sürdü.

Polis bu olayla ilgili olarak şu ana kadar altı kişiyi tutukladığını söyledi. Ayrıca, dolandırıcılıklarda kullanılan sekiz çalıntı Hong Kong kimlik kartı da ortaya çıktı. Polise göre, geçen yıl Temmuz ve Eylül ayları arasında, kimlik kartlarında resmedilen kişileri taklit ederek yüz tanıma programlarını 90 kredi başvurusu ve 54 banka hesabı kaydı yapmaya kandırmak için AI deepfake’lerin kullanıldığı en az 20 vaka gerçekleşti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir