Techinside Google News
Techinside Google News

Zoom’un kurumsal gelirlerinde büyük artış!

2023 mali yılının ilk çeyreğinde Zoom, gelirinde en büyük payın kurumsal müşterilerden elde edildiğini açıkladı
- Advertisement -

Çevrimiçi kayıtlardan düşen gelire rağmen video konferans şirketi Zoom, geleceğe dair olumlu bir bakış açısı sergiliyor. 30 Nisan’a kadar olan üç aylık dönemde toplam gelirde %5’lik yıllık bir artış kaydetti.

COVID-19 salgını sırasında olağanüstü bir büyüme yaşayan şirket, küresel kilitlenme emirlerinin sona ermesiyle birlikte uzun vadeli büyümesini sağlamlaştırmak için ofis içinde ve dışında çalışanları bir araya getirmeye odaklandı.

2023 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Zoom, gelirinin en büyük büyüme alanını, iş ortakları veya doğrudan satış ekibi ile ilişkili kurumsal müşterilerden elde ettiğini belirtti. Bu alanda yıllık %13’lük bir artış gözlemlendi ve toplam gelirin %57’sini oluşturdu. Kurumsal müşteri sayısı ise yaklaşık olarak 215.900’e ulaşarak yıllık %9 oranında büyüme kaydetti.

Zoom’un Çevrimiçi Geliri Düşüş Gösterdi, Ancak Şirket İnovasyona Odaklanıyor

Zoom, web sitesi üzerinden Pro veya Business planlarına abone olan müşterilerden gelen “çevrimiçi” gelirin, 30 Nisan’da sona eren çeyrek için %8 düşüşle 473.4 milyon dolar olarak kaydedildi.

Müşteri kaybı eğilimi yavaşlıyor: Zoom, çevrimiçi aylık ortalama müşteri kaybı oranını önceki çeyrekteki %3.4’ten ve bir önceki yılın %3.6’sından %3.1’e düşürdü.

Bu düşüş, Zoom’un Şubat 2023’te küresel çalışanlarının yaklaşık %15’ini oluşturan 1,300 kişiyi işten çıkarmasına yol açtı.

Sonuçların açıklanmasının ardından Zoom’un CFO’su Kelly Steckelberg, analistlere yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Daha önce duyurulan işten çıkarmalar ve sonrasında gerçekleşen satış organizasyonu yeniden yapılanması nedeniyle küresel satış ekibinde bazı dikkat dağılmaları yaşadık” dedi. Ayrıca, şirketin Amerika gelirinin yıllık %8 arttığını, EMEA’nın %8 ve APAC’ın ise sırasıyla %5 oranında düştüğünü ekledi.

Steckelberg, “EMEA’daki düşüş, yerel düzenlemelerin süreci uzatması, Rusya-Ukrayna savaşı ve güçlü doların etkisi gibi faktörlere bağlıdır. APAC’daki düşüş ise daha çok güçlü doların etkisiyle ilgilidir” şeklinde açıklama yaptı.

Zoom CEO’su Eric Yuan, 2023 dördüncü çeyrek kazançları açıklanırken analistlere, şirketin yapay zeka kullanarak müşterilerine nasıl fayda sağlayabileceğini inceleyeceklerini belirtti. Bu ayın başlarında, Zoom, AI başlangıç şirketi Anthropic ile bir ortaklık duyurdu ve ürünlerine AI özelliklerini öncelikle İletişim Merkezi ürün hattıyla getirmeye başladı.

AI’ye doğru yapılan bu geçişin bir sonucu olarak, Zoom’un Ar-Ge harcamaları yıllık %25 artarak yaklaşık 106 milyon dolara ulaştı ve Steckelberg, bu artışı şirketin AI gibi teknolojilere yaptığı yatırımlara bağladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir