Techinside Google News
Techinside Google News

Zoom’un yeni yapay zekası verileri izinsiz kullanıyor!

zoom, verileri yapay zeka modellerini eğitmek için kullanma hakkını hizmet şartlarına ekledi müşterilere bu konuda vazgeçme seçeneği sunmadı.

Pandemi döneminde yükselişe geçen Video konferans platformu Zoom, kullanıcı verilerini yapay zeka ve makine öğrenme modellerini eğitmek için kullanma hakkını hizmet şartlarına ekledi, ancak müşterilere bu konuda vazgeçme seçeneği sunmadı. Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından şirket, hizmet koşullarını tekrar güncelledi. Zoom’un güncellenen hizmet şartları, ürün kullanımıyla ilgili verileri, telemetri ve teşhis bilgilerini kullanarak yapay zeka modellerini eğitme hakkını belirtti. Ancak bu verilerinin işlenmesini istemeyen kullanıcılara bu özelliği kapatma seçeneği sunmadı.

Gelen eleştirileri sonrasında Zoom, hizmet koşullarını yeniden güncelledi. Artık Zoom yöneticileri, toplantılardan elde edilen verilerin yapay zeka hizmetlerinin performansını ve doğruluğunu iyileştirmek için kullanılıp kullanılmayacağına karar verebilecekler.

- Advertisement -

Zoom sözcüsü, “Ses, video veya sohbet müşteri içeriğini izinsiz kullanarak yapay zeka modellerimizi eğitmeyeceğimizi daha fazla teyit etmek için hizmet şartlarımızı güncellediğini duyurdu”. ancak hizmet politikası düzenlemesinden sonra, Zoom’un yeni güncellemesi, verilerin nasıl toplanacağı ve bu durumun kullanıcılara nasıl belirtileceği konusunda hala net değil.

Haziran ayında Yapay zeka destekli özelliklerler sunan zoom Kullanıcılara daha işlevsel bir deneyim sunmayı amaçlamıştı Zoom IQ, ücretsiz deneme sürümüyle kullanıcıların karşısına çıkmıştı.Zoom IQ ile toplantı özetleri oluşturarak bu özetleri Zoom Team Chat veya e-posta üzerinden diğer kullanıcılara iletebilecek. Hatta toplantıları kaydetmeden bile özetleri oluşturabiliyordunuz.

Ayrıca, Zoom, Team Chat’te yapay zeka kullanarak mesaj yazma özelliğini kullanıma açmıştı. Bu özellik sayesinde, OpenAI’ın teknolojisinden faydalanarak, Team Chat’teki sohbetin bağlamına göre mesajlar oluşturabiliyorsunuz.

Ancak Zoom’un bu özelliklerini etkinleştirmeyi kabul ettiğinizdede, platform aynı zamanda verilerin toplanarak yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılmasına izin vermiş oluyorsunuz. Ancak uzmanlar hala endişeli., özellikle Zoom’u günlük olarak kullanan markalar için ticari sırların ortaya çıkmasına yol açabileceğini belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir