ZTE teknolojileri Türkiye’de üretilecek

0

Netaş, İstanbul Orhanlı’daki üretim tesisinde ZTE teknolojileri üretmek için kolları sıvadı. Ana hissedarı ZTE’nin teknolojilerini ülkemizde üretecek olan Netaş, ZTE’nin FTTx fiber altyapı sistemleri için İstanbul Sanayi Odası’ndan ‘yerli malı’ sertifikası aldı.

ZTE teknolojileri için adres Orhanlı oldu

Gerekli sertifikayı alan Netaş, 5G ve Ötesi teknolojilerin altyapısı için gerekli olan fiber altyapılar için yerli çözümler sunarak ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmayı hedefliyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, Netaş’ın 52 yıllık ömrü boyunca devam eden yerlileşme çalışmalarının ülkemizde 4 milyar dolara yakın tasarruf sağladığına dikkat çekti. Altay ayrıca bu çalışmaların ZTE ile daha da ileriye gideceğini belirtti. 

Altay sözlerin şöyle devam etti:

“Ülkemize Ar-Ge ve sistem entegratörü gücümüzle sağladığımız katkıları, ana hissedarımız ZTE ile yeniden başlattığımız yerlileştirme stratejimizle daha da artıracağız. Bu sayede bir yandan kendi mühendislik kabiliyetimizle Ar-Ge çalışmalarımıza devam ederken bir yandan ZTE’nin dünya teknolojilerine yön veren telekom teknolojilerini ülkemize ithal etmeden kazandıracağız”

ZTE teknolojileri Netaş çatısı altında “yerli malı” olarak üretilecek. Böylece milli sermaye içeride kalacak. 

Şirketin bir sonraki adımı ise ZTE teknolojilerini Netaş’ın varlık gösterdiği uluslararası pazarar ihraç etmek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>