ZTE’ye ABD’de 900 milyon dolar ceza

0

Çinli telefon ve donanım üreticisi ZTE, ABD’de beş yıldır devam eden soruşturmanın sonunda, suçlu olduğunu kabul ederek anlaşma yoluna gitmeyi tercih etti ve davayı 900 milyon dolarlık cezayla kapattı.

ABD’nin, İran’a uyguladığı ticari ambargoyu deldiği iddiasıyla açılan davada ABD yönetiminin iddiasına göre, ZTE ABD’den ithal ettiği donanım parçalarını kendi telefonlarında kullandıktan sonra bu telefonları İran’a ihraç ediyordu. 

ZTE, iddiaları reddetse de 5 yıldır devam eden davanın sonunda suçlu çıkacağını ve ağır ceza ödemek zorunda kalacağını fark edince, ABD yönetimiyle 900 milyon dolarlık ceza ödeme konusunda anlaşmaya vardı. Firm ayrıca Kuzey Kore’ye de 283 ayrı gönderi yaparak bu ülkeye uygulanan ambargoyu delmekle de suçlanıyordu.

ZTE, telefon ve mobil cihaz üretimi için ihtiyaç duyduğu donanımların %30’unu ABD’den satın alıyor. Ancak yüksek teknoloji ürünü bu ithal malların, ABD’nin yasakladığı ülkelere satışı yasak. 

ZTE aynı suçları tekrar işlerse, ABD’ye ithalat yaparken yararlandığı vergi avantajını yedi yıl için kaybedecek. Bu da şirketin telefonlarının rakiplerine oranla daha pahalı olması anlamına gelecek.

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>