Zuckerberg, Elon Musk’a ağır çaktı!

0

Silikon Vadisi, iki mucize çocuğun kavgasına şahit olacağı günlere gebe olabilir.

Yapay zekaya düşmanlığı ile bilinen Elon Musk ve yapay zeka geliştirmek için milyarlarca dolar harcayan Zuckerberg arasında şiddetli bir çatışma başlayacak gibi görünüyor.

Elon Musk’ın ABD’deki valilerin toplandığı bir zirvede konuşma yaparak devleti yapay zeka çalışmalarını denetlemeye davet etmesi üzerine Zuckerberg çok sert bir çıkış yaptı.

Teknoloji konusunda felaket senaryoları üreten insanları anlamakta zorluk çektiğini dile getiren Zuckerberg, bunun büyük sorumsuzluk olduğunun da altını çizdi.

Elon Musk’ın aksine Zuckerberg, yapay zekanın çok sayıda hayatı kurtaracağını, erken teşhisle hastalıkların tedavisini mümkün kılacağını, trafikteki kazaları önleyeceğini ve insan yaşamının kalitesini artıracağını savunuyor.

Öte yandan Elon Musk da bunları inkar etmiyor ve kendisi de Tesla araçlarında yapay zeka kullanarak araçlarına otonom sürüş teknolojisi entegre ediyor. Ancak Musk devletlerin yapay zekayı silahlandırması halinde veya yapay zekanın “kimin ölüp kimin yaşayacağına” karar verecek bir seviyeye ulaşması durumunda, insanlık için büyük bir tehlikenin başlayacağının altını çizerek devletleri bu tür çalışmalara karşı uyarıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>