Zuckerberg, evrensel sabit gelir için balık tuttu

1

Yapay zekanın değiştirdiği dünyada en büyük korku, Matrix veya Terminator filmlerindeki gibi insanları öldürecek makinelerden, insanların işlerini çalacak makinelere kaydı.

Amazon’un satın aldığı süper market zincirinde, çok sayıda kişiyi işten çıkarıp marketleri yapay zeka ile işleyen, çalışansız markete dönüştürecek olması gibi örnekler de bu korkuyu büyütmeye devam ediyor.

Yapay zeka nedeniyle işlerini kaybedecek insanlara dair çözüm olaraksa, yapay zeka çağında herkese evrensel sabit gelir bağlanması fikri öne çıktı. Böylece, işini kaybeden insanlar, kendini farklı alanlarda geliştirip yeni bir iş ve kariyer sahibi olana dek sabit geliri sayesinde hayatta kalabilecek. Bu fikrin savunucuları arasında teknoloji dünyasının ünlü isimleri Bill Gates, Elon Musk ve Mark Zuckerberg de yer alıyor.

Zuckberg, evrensel sabit gelir fikrinin önemine dikkat çekip medyada daha fazla yer bulması için, Alaska’da balık tutarak gazetecileri bu “ilginç” eyleme çekmeyi başardı. Zuckberg gibi, çok sayıda Silikon Vadisi çalışanı da evrensel sabit gelir fikrini destekliyor ve yapay zeka nedeniyle işsiz kalacak milyonlarca kişinin, bu küçük destek sayesinde ayakta kalabileceğine inanıyor.

Üstelik sadece Silikon Vadisi değil, fikir şimdiden dünyanın pek çok ülkesinde de destek görmeye başladı ve öyle görünüyor ki, yollarımız otonom taksilerle, çarşılarımız otonom mağazalarla dolduğunda, inşaatlarımızı robotlar yapmaya başladığında, kargolarımızı drone’lar taşımaya başladığında, bütün toplumlar evrensel sabit geliri talep etmeye başlayacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>