Zuckerberg’e şimdi de Snowden çaktı

0

Facebook’un borsadaki değerinin bir günde 50 milyar dolar erimesine neden olan Cambridge Analytica Skandalı hakkında, Rusya’da sığınmacı olarak yaşayan eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden de açıklama yaptı.

İstihbarat şirketi olarak Facebook 

NSA’nın bütün ABD halkını ve dünyayı dinlediğini ispat eden Prism Skandalı’na dair belgeleri gizlice NSA’dan dışarı çıkarıp medyaya verdikten sonra Rusya’ya kaçan ve Putin’in koruması altında Rusya’da bilinmeyen bir yerde saklanan Snowden, Facebook’un bir istihbarat şirketi olduğunu dile getirdi.

Facebook’un kullanıcıları gönüllü olarak özel bilgilerini paylaşmaya teşvik ettiğini ve bu veriler üzerinden istihbarat analizleri yaptıklarını ayrıca bu özel verileri de şirketlere sattıklarını açıklayan Snowden, 2016’daki ABD Başkanlık seçimlerinde Facebook’un en büyük müşterisinin Trump olduğunu, Facebook’un kullanıcı verilerini Trump’ın ekibine satarak seçimi kazanmasına yardımcı olduğunu hatırlattı.

Facebook’un kullanıcıları üzerinde psikolojik deneyler yaptığını ortaya çıkaran Cambridge Analytica Skandalı sonrasında Zuckberg medyada çok ağır eleştiriler almış ve kısa süre önce medya önüne çıkarak, kullanıcı verilerini saklamakta eksik kalarak hata yaptıklarını dile getirmişti.

Öte yandan, skandal üzerine Zuckerberg’in eski bir okul arkadaşı Twitter’da yaptığı paylaşımında, Zuckeberg’ün Facebook’u ilk kez yarattığında kendisine mesaj attığını ve üniversitedeki tüm hocaların ve öğrencilerin gönüllü olarak kurduğu siteye (Facebook) özel bilgilerini, fotoğraflarını, adreslerini, telefon numaralarını yüklediğini söyleyerek, bu kişiler için gerizekalılar ifadesini kullandığını açıkladı. 

Ayrıca, Facebook’un dünya çapında yaygınlaşmaya başladığı 2010 ve öncesinde de Alman istihbaratının Alman Hükumeti için hazırladığı raporda Facebook’u CIA için taşeron teknoloji şirketleri kuran Peter Thiel’in katılımıyla kurulduğuna dair uyarılar yaptığı ortaya çıkmıştı.

Kısacası, çanlar Zuckerberg ve Facebook için mi çalmaya başlamış olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>