100 milyon Volkswagen’e hack şoku

0

Otomobiller, hacker’ların yeni hedefi haline geldi. Son model ABD ve Japon otomobillerinin hack’lenmesi olaylarından şimdi ilginç bir saldırı da Volkswagen için yaşandı.

1995 yılından itibaren üretilmiş 100 milyon Volkswagen aracın, hacker’lar tarafından çalıştırabildiği anlaşıldı. Ayrıca VW’nin alt markaları Audi, Seat ve Skoda da bu açık nedeniyle tehlikede. Hacker’ların bu saldırıyı gerçekleştirmesi içinse 50 dolarlık bir radyo ekipmanı yeterli oluyor.

Güvenlik uzmanları şimdilik iki ayrı olayda hackerların bu yöntemle park halindeki iki VW otomobilini çaldığını tespit ettiler. Ayrıca tespit edilemeyen başka vakaların da olduğu düşünülüyor.

Sorun, araçların anahtarsız giriş sistemlerinde yaşanan bir açıktan kaynaklanıyor. Hacker’lar, radyo sinyalleri ile anahtarsız giriş sistemini bozarak kapıları açıyor ve aracı çalıştırıp kaçırabiliyorlar.

VW grubuna bu sorun Kasım 2015 döneminde bildirilmiş ancak güvenlik uzmanları yaşanan sorunun, akademik düzeyde kriptoloji çözümlemesi gerektirdiğini ve VW’in sorunu çözmesinin kolay olmayabileceğini vurguluyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>